Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 151 години от гибелта на Левски

37 години на сцената: Какви въпроси повдига пиесата "Великденско вино"?

На днешния 19 февруари отбелязваме 151 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Този ден не само отдава почит към неговата памет, но и ни напомня за неговата неизмерима роля в българската история.

Васил Иванов Кунчев, по-известен като Васил Левски или просто Левски, е ключова фигура в борбата за Освобождението на българския народ от турското робство.

В рубриката "Епизоди от живота" си припомняме творчеството на Константин Илиев и неговата пиеса "Великденско вино". Пиесата не е слизала от сцената в продължение на 37 години. Играе се и в момента. Тя е определена като “най-силният драматургичен текст“ на ХХ век. в българската драматургия.

Пиесата е изградена като монолог на поп Кръстьо, който навръх Великден трябва да отслужи литургия, но е само с клисаря в пустата църква.

Попът се съмнява, че виното от причастието е отровено, защото е обвинен в предателството на Васил Левски. Самотният празник е повод свещеникът да се върне към славното и страшно време на залавянето на Апостола.

Текстът повдига вечни философски теми като тази за вината, саможертвата и светостта. В момента пиесата се играе на камерната зала на Народния театър под режисурата на Явор Гърдев.

По думите на Гърдев, споделени в ефира на “Нашият ден“, “това е пиеса, която се занимава с въпроси на съществуването, на идентичността и на моралната идентичност“.

Според него това е главното за поп Кръстьо. Това е нещото, с което той не може по никакъв начин да се съгласи. По никакъв начин не може да се успокои по отношение на това – “дали е предател, или не“. Нещо, което е представено в пиесата, като централен въпрос на съществуването му и “го мъчи до края на дните му“.

“Мисля, че предателите си задават въпроса – дали са такива, или не, защото, за да разбереш дали си предател, е важно да разбереш дали си бил преди всичко лоялен към нещо, на което да си станал предател по-късно, защото, ако не си бил, тогава не си и предател“, посочва още Гърдев в интервю за “Нашият ден“.

Режисьорът посочва още, че ситуацията е допълнително усложнена от това, че самият поп Кръстьо е член не Революционния комитет и е лоялен човек на Левски. Тези обстоятелства, според Гърдев, са използвани по “великолепен начин“ от драматурга Константин Илиев.

Чуйте интервюто в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33