Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Операта "Хората на Борг" със световна премиера във Велико Търново

Световната премиера на операта "Хората на Борг" на австрийския композитор Хелмут Нойман предстои на 19 март в Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" - Велико Търново. Над оперното заглавие работи международен екип, начело с диригента маестра Бистра Диляноф, която от години живее и работи в Австрия. В постановъчния екип са поканени още режисьорът Боян Иванов и сценографът Моника Борисова. В спектакъла участват солистите Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридриксдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, Женю Джао, Джао Ксиао заедно с оркестъра и хора на Великотърновския театър. Специален гост на премиерата е композиторът проф. д-р Хелмут Нойман, който е музикален педагог и виолончелист. Той живее и работи в Исландия в периода 1959-1964 г. и остава силно свързан с контрастиращата страна в арктическия кръг дори след завръщането си в Австрия.  

Хелмут Нойман пише операта "Хората на Борг" през 1981 г. в 12-тоновата музикална система и представя хармонии и мелодии, непознати както на публиката, така и на музикантите. Това е първата 12-тонова опера, написана в тази хармонична система. Това я превръща в научен и музикален експеримент от световно значение. Автор на либретото е Оскар Вилнер, който работи по едноименната тетралогия на най-известния исландски писател Гунар Гунарсон, автор на множество книги и новели. Операта описва живота на един известен с достойнството и честолюбието си исландец. Дълбокото грехопадение е развито в един драматичен конфликт. Показана е и ролята на жената в изолираното островно общество на Исландия. Крайъгълен камък в драматургичната основа на операта е темата за прошката. Именно тази тема привлича Хелмут Нойман да се заеме с превръщането на литературния шедьовър в музикална приказка.

Сценичното решение на режисьора и сценографа е с дигиталните технологии да представят културно-историческото наследство на Европа, като използват архивни кадри от първия исландски филм по книгите от поредицата "Хората на Борг". 

Представлението е с вход свободен и е подарък за празника на Велико Търново 22 март.

Надя Атанасова разговаря с диригентката Бистра Диляноф - чуйте интервюто в звуковия файл.

Снимки - Бистра Диляноф, личен архив 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Съществува ли безусловна любов, пита Пиа Мараис

Дъщерята на мисионер е оцеляла като дете при самолетна катастрофа дълбоко в амазонската джунгла и е обявена за "чудо". Години по-късно се е превърнала в чудодейна лечителка, която поддържа мисията си благодарение на своята слава, а не след дълго баща ѝ поставя в епицентъра на ескалиращ конфликт. Така звучи сюжетът на филма "Трансамазония", който Пиa..

публикувано на 07.04.25 в 10:10

Силата на думите: Спомен за Константин Павлов

Днес, на 7 април, от 18:00 часа, в Дома на киното в София ще се проведе вечер, посветена на големия български поет Константин Павлов, съобщиха организаторите от фондация "Константин Павлов". По време на събитието ще бъде прожектиран документалният филм "Опит за мълчание" на режисьора Коста Бико в. В програмата са включени няколко..

обновено на 07.04.25 в 09:29

Опера открива 39-ото издание на "Златната Диана"

Днес в Ямбол започват Музикалните празници "Златната Диана". Тяхното 39-о издание отново ще предложи на почитателите на класическата музика вълнуващи концерти, в рамките на които на ямболска сцена ще гостуват световноизвестни изпълнители. Тази година програмата включва и опера, с която ще бъдат открити самите празници . Събитията ще продължат..

обновено на 07.04.25 в 09:10

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15