Афоризмът е мъдро нравоучително изречение, това е жанр благодатен, но неблагодарен. На този фронт нова книга с афоризми "Мечтата на тигъра" представи в галерия-книжарница "София-прес" Кънчо Кожухаров.
Кънчо Кожухаров е роден в София 22 пълни 60-годишни цикъла (1320 години) след съдията Ди и 100 години след Захари Стоянов и Иван Вазов. По прабългарския календар той е Барс (Тигър), а по халдейския – Везни, като асцендентът му е Лъв. Не е ясно дали това има нещо общо с битките и писането, но той със сигурност обича да се движи по ръба.
Инж. Кънчо Кожухаров е и писател, и преводач, и анализатор, и разследващ журналист. Лъкатушни са творчески му траектории – от фантастиката до афоризмите – автор е на "Жив до поискване", "Факторът на добротата", "Китайско пясъчно коте", "Последният лов на Кана", "Кой какъв е в българската корупция"...
В съавторство със Симеон Асенов е създал графичния роман "Папата, който спаси света". Последната му книга е голямото изследване "Империята на пошлостта". Негови разкази и анализи са издавани на английски, немски, италиански, полски, украински, френски и руски език. Има награди за белетристика, поезия и преводи.
Член е на Съюза на българските писатели, Съюза на българските журналисти и Международната асоциация на писателите криминалисти (IACW). Съосновател, член на Управителния съвет и председател на фондация "Фантастика“. Организатор на фестивала "Златен кан“.
Защо "Мечтата на тигъра"? Кънчо Кожухаров разказва повече в "Артефир":
"Няма нито тигър, нито мечта... Извадено е от един от афоризмите в книгата. Но има връзка с Изтока, а не можем да пренебрегнем Изтока. Част от афоризмите идват от книгите, друга част – от интервюта, а трети – от разговори с приятели, различно."
Рисунките отново са на Симеон Асенов.
Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимка – личен архив
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg