Афоризмът е мъдро нравоучително изречение, това е жанр благодатен, но неблагодарен. На този фронт нова книга с афоризми "Мечтата на тигъра" представи в галерия-книжарница "София-прес" Кънчо Кожухаров.
Кънчо Кожухаров е роден в София 22 пълни 60-годишни цикъла (1320 години) след съдията Ди и 100 години след Захари Стоянов и Иван Вазов. По прабългарския календар той е Барс (Тигър), а по халдейския – Везни, като асцендентът му е Лъв. Не е ясно дали това има нещо общо с битките и писането, но той със сигурност обича да се движи по ръба.
Инж. Кънчо Кожухаров е и писател, и преводач, и анализатор, и разследващ журналист. Лъкатушни са творчески му траектории – от фантастиката до афоризмите – автор е на "Жив до поискване", "Факторът на добротата", "Китайско пясъчно коте", "Последният лов на Кана", "Кой какъв е в българската корупция"...
В съавторство със Симеон Асенов е създал графичния роман "Папата, който спаси света". Последната му книга е голямото изследване "Империята на пошлостта". Негови разкази и анализи са издавани на английски, немски, италиански, полски, украински, френски и руски език. Има награди за белетристика, поезия и преводи.
Член е на Съюза на българските писатели, Съюза на българските журналисти и Международната асоциация на писателите криминалисти (IACW). Съосновател, член на Управителния съвет и председател на фондация "Фантастика“. Организатор на фестивала "Златен кан“.
Защо "Мечтата на тигъра"? Кънчо Кожухаров разказва повече в "Артефир":
"Няма нито тигър, нито мечта... Извадено е от един от афоризмите в книгата. Но има връзка с Изтока, а не можем да пренебрегнем Изтока. Част от афоризмите идват от книгите, друга част – от интервюта, а трети – от разговори с приятели, различно."
Рисунките отново са на Симеон Асенов.
Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимка – личен архив
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg