Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да преборим страховете

Д-р Драгомир Дарданов
Снимка: ФС на Драгомир Дарданов

Под това мото говорихме за превенцията и ранното откриване на онкологични заболявания. Акцентът бе върху колоректалния рак, неговите симптоми, задължителните изследвания, лечението, таргетната терапия, проследяването. Изборът на тема съвпадна с актуалния ден и месец за борба с рака на дебелото черво. Наш гост бе д-р Драгомир Дарданов – хирург в болница "Лозенец".

В поредното съботно издание "За здравето" младият, но опитен специалист очерта основните симптоми, свързани с тази диагноза: част от тях са кръв в изпражненията, нередовен и болезнен стомах, с редуващи се крайни състояния при ходене по голяма нужда. Д-р Дарданов очерта първите мерки, които пациент с подобни оплаквания трябва да предприеме: консултация с личен лекар и специалист, ехография на коремни органи, колоноскопия на червата. Ако има "находка", тя трябва да бъде изследвана и едва тогава, след биопсията, може да бъде поставена окончателна диагноза.

Към нашия гост бяха отправени и слушателски въпроси, свързани с лечението на хемороиди, както и генетичната предразположеност към онкологични болести. Д-р Дарданов поясни, че ако в рода ви има хора с установено злокачествено образувание, то трябва да започнете прегледи и форма на превенция в по-ранна възраст.

Проследихме и фазите на лечение: хирургично и следоперативно, лъче- или химиотерапия, таргетни форми на атакуване на раковите клетки. Обяснение бе дадено и на все по-често срещащите се форми на рак в последните десетилетия – те се дължат просто на по-некачествени храни и замърсен въздух, на по-лош начин на живот с форми на обездвижване и затлъстяване, на злоупотребите с алкохол, на липсата на двигателна активност и спорт.

В здравната седмична поредица на програма "Христо Ботев" отделихме внимание и на програми за борба със злокачествените болести, обществената подкрепа и кампании. За повече информация и яснота в разговора участие взе и Елена Джамбазова, програмен директор "Здравеопазване" във фондация "Лъчезар Цоцорков".

В следващата ни среща на 6 април, ще отделим внимание на психиатрията и специално на заболяването и лечението на биполярно афективно разстройство (БАР). Наш гост ще бъде д-р Румяна Динолова от Националния център по обществено здраве и анализи.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30