Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо културата на "мейкърството" може да бъде решение?

| обновено на 09.04.24 в 12:49
Снимка: Pixabay

Михайло Николич, съосновател на Център за споделени иновации "Резонатор" и "Технократи", изрази своята перспектива за културата на мейкърството в рубриката “Време за наука“ на предаването "Нашият ден".

Той подчерта връзката и разликите между мейкърството и културата на "направи си сам", но разкри и контекста, от който произтича този феномен. По думите на Николич, мейк културата е вдъхновена от списание "Мейк", базирано в Сан Франциско, което е играло ключова роля в формирането на термина около 2005 година. Той подчерта разликата между просто "направи- си- сам" и мейк културата, като посочи, че последната включва по-широко използване на компютърно управлявани машини.

Николич подчерта важността отварянето на технологиите за производство към широката общественост. Според него, този подход е от съществено значение, тъй като иновациите, иначе, често се ограничават до големите промишлени компании.

"Важно е да не се затварят тези технологии за производство само в ръцете на хората, които са свързани с индустрията, но да станат по-скоро достъпни за всеки човек", твърди той.

"Концепцията за бързото протитипиране е заложено в концепцията на това производство. Това означава възможност по оптимален и бърз начин да създадеш нещо, да видиш какво не е ок, да промениш съответно било то дизайна, или някаква функционалност, да направиш няколко варианта преди да стигнеш до заключение какво наистина ти трябва и евентуално тогава да мислиш за серийно производство на тези неща, които произвеждаш", казва още той.

Той разкри и важността на общността, която се формира около мейкър културата. По думите му споделянето на знания и помощта помагат за развитието и успешното функциониране на това движение. Николич посочи, че, въпреки че подобни инициативи са започнали в университетите, сега те излизат извън тези рамки, достигайки по-голяма аудитория и разширявайки влиянието си.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07