В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.
"Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият период на управление от служебни правителства, ни върнаха назад във времето. – коментира Безлов. – Въпреки че реалната икономика може да изглежда по-стабилна, реториката, която слушаме от политическите партии, ни връща обратно в 90-те години."
Безлов споделя впечатленията си от последните събития около Агенцията "Митници" и Министерството на финансите, където отново се повдигат въпроси за контрабандата и контрола над нея. "Извадиха стари примери от 90-те години за цигарената контрабанда, – добавя той. – Но трябва да сме осведомени за реалната ситуация днес. Незаконните цигари на българския пазар вече са в рамките на 1,5-3%, което е едно от най-ниските нива в ЕС."
Въпреки че корупцията е вечен проблем, Безлов разкрива тревожните резултати от последното изследване на Центъра за изследване на демокрацията. "Забелязахме рекордно високо ниво на хора, които твърдят, че са били свидетели на корупция. Този скок напомня на събитията през 2014 година, но този път кризата продължава по-дълго."
В заключение Безлов подчертава важността на изборите като инструмент за промяна. "Проблемът в нашата ситуация е фрагментираната политическа система. Избирателят иска стабилно правителство, но партиите не могат да се споразумеят. Избирателят трябва да гласува за партии, които са готови да се договорят."
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg