Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Раждаме ли се мениджъри, или се учим да бъдем такива?

| обновено на 16.05.24 в 12:35

Дали човек се ражда с дарбата да бъде ефективен мениджър, или се изгражда посредством обучение и практика? Този въпрос вълнува много мениджъри и собственици на бизнеси, търсещи начини за постигане на бърз растеж. Владислав Цветанов, доктор по икономика в катедра "Предприемачество" на УНСС и автор на новоизлязлата книга "Ръководство на ефективния мениджър," споделя своите виждания за ефективното управление на бизнеса и как то може да допринесе за успешното развитие на една компания.

В рубриката “Денят делово“ на предаването “Нашият ден“ Цветанов заявява, че около 95% от мениджърите заемат ръководна длъжност, без да имат нито практическа, нито теоретическа подготовка. Според него най-честата грешка, която се допуска, е назначаването на най-добрия оперативен служител за мениджър. Това е грешка, защото добрият оперативен служител има набор от качества, които му помагат да върши оперативна работа, а мениджърската изисква други качества.

Голямата разлика между мениджър и служител, според Цветанов, е, че служителят постига резултати чрез собствения си труд, докато мениджърът го прави чрез труда на своите служители. Основните функции на мениджъра включват планиране на дейността, организиране, създаване на организацията на фирмата (особено ако е на по-високо ниво), ръководене и взаимодействие с хората, контрол и мониторинг за съответствие между план и резултати, взимане на коригиращи действия, и прогнозиране.

Цветанов подчертава и това, че ролята на човешкия фактор нараства и хората стават все по-важни в работата на всяка една фирма. Затова качествата, необходими за успешен мениджър, са все повече насочени към взаимодействие с хората. Ефективният мениджър трябва да бъде в състояние да мотивира и вдъхновява своя екип, да създава среда, в която служителите да се чувстват ценени и подкрепяни.

“Не бива да се назначава за ръководител човек, чиито поглед е насочен към това – кой е прав, а не какво е правилното действие“, казва още той.

Владислав Цветанов ясно обяснява, че успешното управление на бизнес не е просто въпрос на вродени умения, а резултат от целенасочено обучение и практика. Мениджърите трябва да развиват уменията си за планиране, организиране и взаимодействие с хората, за да постигнат устойчив и бърз растеж на бизнеса си. Човешкият фактор играе ключова роля в този процес, правейки качествата на мениджъра, насочени към ефективно управление на хората, все по-важни.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27