Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

| обновено на 03.06.24 в 10:03
Снимка: Pixabay

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай и предоставя задълбочено разбиране за съвременния китайски начин на живот.

Премиерата се състоя на сцената на културната програма на Пролетния панаир на книгата в София, който продължи до 2 юни. Книгата е написана от екип от учени под редакцията на Ли Лулу. Специалното събитие бе открито от преподавателя и преводач от китайски – Евелина Хайн, която сподели своите впечатления:

"Бях приятно изненадана, когато четох книгата, защото очаквах по-различен формат, а този се оказа много сполучлив. В книгата се разглеждат доста сериозни теми, които са представени по един достъпен, много стегнат начин и наистина предлагат едно систематично познание за съвременното китайско общество."

Издателят на книгата, Юлияна Томова, също сподели своите възгледи за нейното съдържание:

"Най-ценното в книгата е направеният напречен разрез на съвременното китайско общество. За съвременен Китай нямаме толкова информация. Днешното китайско общество е запазило до известна степен патриархалния си характер, но същевременно са изведени и точните понятия като: политическа система, емоционално чувство на обществото, социална система на обществото във всички аспекти – най-кратко, точно и ясно. Всичко е предадено на популярен език и е много достъпно."

Томова подчерта, че българите все повече проявяват интерес към китайската култура, медицина и начин на живот, които отдавна са част от китайската традиция. Тази книга е още една стъпка към сближаване на двете култури и по-добро разбиране на китайското общество.

Панаирът на книгата в София продължава да бъде център на културни събития и срещи, предлагащи възможност за нови знания и вдъхновение за читателите.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40