Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как сиропиталище се превърна в най-модерното училище в Бургас?

| обновено на 04.06.24 в 12:26
Василена Мирчева и зам.-кметът по образованието Михаил Ненов
Снимка: БНР

Зам.-кметът по образованието в Бургас Михаил Ненов разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето.

В ефира на "Нашият ден" Михаил Ненов сподели следното:

"Идеята за първокласно образование е една национална мечта. Въпросът е начинът, по който я осъществяваме. Всичко започна през 2017 г., когато по инициатива на кмета на Община Бургас г-н Димитър Никилов бившето сиропиталище "Александър Георгиев - Коджакефалията" беше преобразувано в изключително модерно училище. Имах невероятната възможност да бъда първият директор там. Тогава започнахме да развиваме образователни политики, насочени към съвременните тенденции."

Ненов отбеляза, че "Александър Георгиев - Коджакефалията" е училище, което бързо се утвърдило като едно от най-успешните в страната. Община Бургас не само построи единствената нова библиотека в последните 30 години, но и откри ново общинско училище. Успехът на тези проекти доведе до разширяване на обхвата, така че всички ученици на територията на общината да имат достъп до този тип образование.

"Проектът "Първокласно начало" стартира с цялостна реформа на материалната база и образователната среда във всички общински училища. Бяха въведени технологии за интерактивно учене и, много преди да започне да се говори за STEM, ние развихме цялостно STEM интерактивното образование на територията на общината."

Седем години по-късно, в ролята си на зам.-кмет по образованието, Михаил Ненов има за цел да развие успеха на програмата. Той разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето.

Чуйте разговора в звуковия файл. 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40