Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо профилактичните прегледи са важни и за пасивните пушачи?

| обновено на 05.06.24 в 13:56
Снимка: БГНЕС

Предварителни данни от онлайн анкета на Медицински университет – Пловдив и Фондация "Грижа за здравето" показват, че два процента от децата на възраст между 6 и 9 години пушат традиционни цигари, а три процента използват електронни цигари. Резултатите бяха представени на пресконференция на 31 май, Световния ден за борба с тютюнопушенето.

Според д-р Пламена Стоименова от Медицинския университет в Пловдив, в група от 15 деца в най-ниската училищна възраст между 6 и 9 години има двама или трима, които всяка седмица употребяват електронни цигари. Още по-тревожно е, че при 77% от семействата на тези деца поне единият родител пуши, което подчертава важността на проблема и нуждата от активна превенция.

В рубриката Lege Artis на предаването "Нашият ден" пулмологът д-р София Ангелова коментира темата за тютюнопушенето и неговото влияние върху здравето. Тя подчерта, че тази година на 31 май е било отделено специално внимание на пушачите, които са били призовани за безплатни профилактични прегледи. До момента са прегледани около 51 души, като са установени хронични заболявания при 9 от тях.

Д-р Ангелова отправи послание към слушателите, акцентирайки на важността от ежегодни прегледи за пушачите и пасивните пушачи. Тя подчерта, че хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е социално значимо заболяване, което при навременна диагностика и започване на лечение, свързано със спиране на тютюнопушенето, позволява на пациентите да водят пълноценен живот. Обаче, пушачите, които продължават с вредния навик, въпреки лечението, трудно могат да спрат влошаването на белодробната функция.

Важността на профилактиката и лечението

Д-р Ангелова подчерта и значението на продължаването на инхалаторното лечение при астма, дори когато пациентите се чувстват добре. Според нея разликата между ХОББ и астма е трудно разпознаваема за пациента и изисква специалист. При ХОББ няма обратимост на обструкцията, докато при астмата това е възможно. Тя съветва при хронична кашлица, продължаваща повече от осем седмици, да се търси лекарска помощ. Честите инфекции на дихателните пътища също могат да бъдат симптом, а задухът е много късен симптом.

С тревога за здравето на най-малките, призивът на медицинските специалисти е ясен: трябва да се полагат усилия за ранна превенция и контрол на тютюнопушенето, за да се осигури по-здравословно бъдеще за децата и обществото като цяло.

Чуйте в звуковите файлове. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51