Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София става домакин на Международен форум за борба със сколиозата

| обновено на 12.06.24 в 12:33

В рамките на Международния месец за информираност за сколиоза, София ще бъде домакин на значимо събитие – Международен форум "Заедно срещу сколиозата". Събитието ще се проведе на 29 юни 2024 г. в Международното висше бизнес училище и ще събере водещи специалисти от България и чужбина. Целта на форума е да повиши осведомеността за триизмерната деформация на гръбначния стълб – сколиоза.

Сколиозата засяга между 5-10% от населението, като най-често засегнатите са деца на възраст между 9 и 16 години. Причината за развитието на това гръбначно изкривяване все още е неизвестна и често остава недиагностицирана навреме, което може да доведе до сериозни последици за здравето и качеството на живот в бъдеще.

Петър Петров, кинезитерапевт и основен участник в събитието, сподели в ефира на "Нашият ден": "Основната цел на форума е да осъществи социално събитие, като съберем общността от хора, които имат проблем със сколиозата или друг тип гръбначни изкривявания, и да им дадем възможност да се запознаят с адекватните мерки, методи и възможности за лечение."

Форумът ще обхване разнообразни теми, свързани с рехабилитацията на гръбначния стълб. "Ще има лекции, презентации и информация за консервативно лечение, както и за оперативните възможности за лечение. Подготвили сме и панел, в който е включен психолог. Ще се разиграят различни психологически ролеви игри, които да обяснят работата на психолога в този случай", добави Петров.

Търсенето на причините за наличието на сколиоза е в ход, като в момента витамин D се изследва като потенциален фактор. "Сколиозата се открива най-често в предпубертета и ранния пубертет, тъй като тогава е и най-бурният растеж. Ако е имало наченка по-рано, тя не е била добре изразена и в момента на бурния растеж вече се откроява и има случаи, в които за месец-два може да се вдигне с 10-20 градуса ъгъла на изкривяване", обясни Петров.

В България се използва и "Шрот метод", специализирана методика за работа с гръбначни изкривявания, която е с повече от 100-годишна история. "Методът дава много добри резултати, когато имаме добра комуникация с пациента. Нашата работа може да бъде определена като 30% от целия процес, останалият процент е отговорност от страна на пациента. Трудно е, защото се работи с пациенти в специфична възраст. Включваме и корсетолечение, когато е необходимо", поясни Петров.

Родителите често забелязват, че детето има проблем, но сколиозата може да бъде диагностицирана късно. "Ранното откриване води до много добри резултати. След 50 градуса, препоръката вече е оперативно лечение", заключи Петров.

Международният форум "Заедно срещу сколиозата" ще насърчи обмена на опит, контакти и добри практики, както и ще подкрепи засегнатите от гръбначната деформация.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07