Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми.
Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и ретривърите, която има пряко влияние върху апетита и метаболизма на кучетата.
Проведено е изследване със съгласието на доброволци, отглеждащи една от двете породи. Изследвани са общо 87 кучета с нормално тегло, като на всеки 20 минути им е предлагана храна. Експериментът приключва тогава, когато животните откажат да се хранят доброволно – цели 2 кг. кучешка храна по-късно.
Мутиралият ген е свързан с начина, по който работи апетитът при кучетата. Съществува механизъм, който сигнализира на мозъка, че животното е нахранено и съответно изключва апетита. Оказва се, че при лабрадорите това се случва значително по-късно.
Гладът като мотивация е тестван чрез забавния експеримент с наденица в прозрачна кутия. Лабрадорите прекарват значително повече време в изследване на кутията, което показва, че вероятно изпитват много по-силен глас.
Базовият метаболизъм е базовият разход на енергия на ден без да се смята физическата активност. Изследването доказва, че лабрадорите горят по-малко калории, което ги прави по-склонни към затлъстяване от останалите породи. Ето защо, въпреки неустоимите молби, стопаните трябва да се придържат към здравословното хранене на кучетата.
Защо точно кучетата водачи носят тази мутация? Отговорът е, че по-скоро ние сме ги избрали именно заради характерния им глад. При дресировка храната играе ключова роля като мотивация за изпълнението на задачи. А гладните кучета, разбира се, са готови на всякакви номера, за да получат лакомство.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..
Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...
"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език. Имаше засилен интерес към конференцията както от..
"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите. Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..
Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg