Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици – те учат и водят, но последователите им пълнят или изпразват от съдържание посланията им чрез участието си. Дали е достатъчно да си красив и с чар, за да продаваш козметика и прахчета, както е днес, и може ли това да увреди последователите ти, а и тебе?
За големите фигури, повеждали света и към добро, и към лошо с идеите, политиката и изкуството си, говорим с Едвин Сугарев, проф. Цветан Теофанов, Митко Новков и Деян Енев.
Инфлуенсъри в този дух са и хора като Ганди, като Линкълн, но и като Хитлер и Мусолини.
Цветан Теофанов, автор на книга за феноменологията на образуване на култа около пророците, фиксира вниманието ни към сферата на религиозното. Едвин Сугарев подчертава отличията между идеолозите от миналото, и днешните инфлуенсъри, които просто търсят по бърз начин да бъдат наети за маркетингови проекти. Деян Енев споделя опита си от срещи с хора, които четат негови и чужди произведения, и формулира начините на връзка между автор и читатели. Митко Новков пък разказва за имена като Фройд, Фуко, Борхес, Платонов и др., обекти на есеистичната му книга "Вслушвания", и подчертава огромната отговорност, която носи авторитетът пред последователите си – както в миналото, така и днес.
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg