Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

| обновено на 02.10.24 в 10:51
Снимка: Pixabay

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния факултет на Лесотехническия университет в София да премахне опитните животни в два от предметите си – пример за напредък в етичния подход към обучението.

В ефира на предаването гостува Мила Попдимитрова от сдружение "КАЖИ – Кампании и активизъм за животните в индустрията", която споделя, че обществото проявява все по-голяма загриженост по тези въпроси. "Ако попитаме повечето хора на улицата дали биха искали животните да страдат, голям процент биха отговорили - не", посочва Попдимитрова. Тя допълва, че хората искат да видят активност и усилия от страна на институциите и организациите за подобряване на благосъстоянието на животните.


Сдружение КАЖИ многократно е поръчвало социологически проучвания през годините, като най-новото е било насочено към кампаниите им, свързани с кокошки, опитни животни и животни, отглеждани за кожи. "Резултатите са изненадващи", отбелязва тя, пояснявайки, че значителен брой българи искат по-добро отношение към животните и подкрепят законодателни мерки, които да доведат до реална промяна.

Важен аспект, според Попдимитрова, е също потребителското поведение. Много хора биха избирали продукти, ако те са адекватно обозначени – например, че кокошките са отглеждани без клетки. "Пазарът в момента е доста объркващ в това отношение", подчертава тя. Именно затова е от съществено значение организациите да работят заедно с бизнеса, за да се избегнат спекулативни увеличения в цените на тези продукти.


Попдимитрова припомня също за конференцията "Наука без опитни животни", организирана миналата година, която събра множество представители на университети и специалисти, ангажирани с хуманното отношение към животните. Тя отбелязва, че има и политици, които проявяват готовност да работят по тези въпроси, като подчертава световната тенденция – по-зелени и по-дeсни партии са по-отворени към темата за хуманно отношение към животните, но подкрепа идва и от други политически среди.

Така, темата за животните и отношението към тях остава на дневен ред не само в обществото, но и сред бизнеса и политиката, благодарение на активните усилия на организации като КАЖИ и съмишлениците им.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45