Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Поетични струни" 2024 в Харманли – бардовете отново заедно

Мария Дамянова: Важното е бардовете да имат сцени, където да се изявяват и хората да могат да чуват техните песни

На 11 и 12 октомври в Харманли ще се проведе най-старият бардфест "Поетични струни". Поети с китара от цялата страна пристигат за пореден път в града на Белоногата, съобщават организаторите.

Това е най-старият бард фестивал в България. Харманли отдавна се е превърнал в символ и идейно средище на изпятата поезия. 

Официалното откриване на ПОКИ 2024 е на 11 октомври от 18.00 часа в Културен център Харманли.

Мария Дамянова, съорганизатор на бардфест "Поетични струни" в Харманли, разказва в "Артефир" за предстоящото октомврийско издание:

"От доста години наградата ПОКИ не се връчва. "Отците-основатели" решиха в един момент, че повече тази награда няма да се дава. Но пък и с времето става все по-ясно, че тези хора нямат нужда от състезание помежду си. И наградата едно време се даваше на човек, който е израснал спрямо себе си най-много през последната година.

Бардовете няма за какво да се състезават – те са толкова различни, цветни... Едно време Гриша Трифонов беше направил една антология "Глутница от единаци". Състезанието не е важно. Важното е бардовете да имат сцени, където да се изявяват и хората да могат да чуват техните песни. И е толкова хубаво, че на няколко места в България се правят подобни фестивали. 

Разбира се, не ни липсва и институционална подкрепа за фестивала ПОКИ в Харманли. Специално Общината в Харманли е силно ангажирана – всичко винаги се е случвало под шапката на Общината, и с малко помощ от приятелите, бизнесът на Харманли много ни помага!

Сигурно нещата се променят през годините – излизат все по-добри майстори на свиренето и подреждането на думичките, идват прекрасни млади хора, има интересни изпълнители. Тази музика не е анахронизъм."

Чуйте повече от звуковия файл.

В първият ден на феста са предвидени: Концерт "Моята нова песен", "Къде беше, когато те нямаше" – Александър Мартинов се завръща с неговата "Джени", и Рецитал "Сиврикая" на Красимир Първанов.

Програмата на ПОКИ 2024 през вторият ден включва:

12.00 часа – Винарна "Тера Тангра" – "Младо вино с любими песни" –традиционен концерт в памет на големия приятел на бардовете Никола Зайчев.
17.00 часа в Културен център – "Етюди в проза и стих" – новата книга на Виктор Макаров
17:30 часа – "Гео Милев в лабиринта на времето" – филм на Костадин Бонев по книгата на Христо Карастоянов "Една и съща нощ"
18:30 часа – "С малко помощ от моите приятели" – концерт на дебютантите и Рецитал на Орлин Миланов и Радея Георгиева "Внуците ни са талантливи"
20.00 часа – Ресторант Снекбар – "Концертът"

Снимки – личен архив на Мария Дамянова и Община Харманли



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03

Премиера на документалния филм за Милен Цветков

Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..

публикувано на 20.02.25 в 08:59