Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Поетични струни" 2024 в Харманли – бардовете отново заедно

Мария Дамянова: Важното е бардовете да имат сцени, където да се изявяват и хората да могат да чуват техните песни

На 11 и 12 октомври в Харманли ще се проведе най-старият бардфест "Поетични струни". Поети с китара от цялата страна пристигат за пореден път в града на Белоногата, съобщават организаторите.

Това е най-старият бард фестивал в България. Харманли отдавна се е превърнал в символ и идейно средище на изпятата поезия. 

Официалното откриване на ПОКИ 2024 е на 11 октомври от 18.00 часа в Културен център Харманли.

Мария Дамянова, съорганизатор на бардфест "Поетични струни" в Харманли, разказва в "Артефир" за предстоящото октомврийско издание:

"От доста години наградата ПОКИ не се връчва. "Отците-основатели" решиха в един момент, че повече тази награда няма да се дава. Но пък и с времето става все по-ясно, че тези хора нямат нужда от състезание помежду си. И наградата едно време се даваше на човек, който е израснал спрямо себе си най-много през последната година.

Бардовете няма за какво да се състезават – те са толкова различни, цветни... Едно време Гриша Трифонов беше направил една антология "Глутница от единаци". Състезанието не е важно. Важното е бардовете да имат сцени, където да се изявяват и хората да могат да чуват техните песни. И е толкова хубаво, че на няколко места в България се правят подобни фестивали. 

Разбира се, не ни липсва и институционална подкрепа за фестивала ПОКИ в Харманли. Специално Общината в Харманли е силно ангажирана – всичко винаги се е случвало под шапката на Общината, и с малко помощ от приятелите, бизнесът на Харманли много ни помага!

Сигурно нещата се променят през годините – излизат все по-добри майстори на свиренето и подреждането на думичките, идват прекрасни млади хора, има интересни изпълнители. Тази музика не е анахронизъм."

Чуйте повече от звуковия файл.

В първият ден на феста са предвидени: Концерт "Моята нова песен", "Къде беше, когато те нямаше" – Александър Мартинов се завръща с неговата "Джени", и Рецитал "Сиврикая" на Красимир Първанов.

Програмата на ПОКИ 2024 през вторият ден включва:

12.00 часа – Винарна "Тера Тангра" – "Младо вино с любими песни" –традиционен концерт в памет на големия приятел на бардовете Никола Зайчев.
17.00 часа в Културен център – "Етюди в проза и стих" – новата книга на Виктор Макаров
17:30 часа – "Гео Милев в лабиринта на времето" – филм на Костадин Бонев по книгата на Христо Карастоянов "Една и съща нощ"
18:30 часа – "С малко помощ от моите приятели" – концерт на дебютантите и Рецитал на Орлин Миланов и Радея Георгиева "Внуците ни са талантливи"
20.00 часа – Ресторант Снекбар – "Концертът"

Снимки – личен архив на Мария Дамянова и Община Харманли



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50