Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архивът на Иван Костов: Ценен принос към изследванията на Прехода

| обновено на 10.10.24 в 10:42
Директорът на Държавната агенция "Архиви" Михаил Груев
Снимка: БГНЕС

На 10 ноември отбелязваме Професионалния ден на архивиста, а тази година той е ознаменуван с едно значимо събитие – дарението на личния архив на Иван Костов, бивш министър-председател и една от ключовите фигури в българския политически преход. От 11:00 часа Държавна агенция "Архиви" официално приема този ценен принос, който включва 6 линейни метра документи на хартия, както и голямо количество електронни материали.

Гост в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" е доц. Михаил Груев, директор на Държавна агенция "Архиви". В интервюто той сподели подробности за значението на архивната памет и ролята на архивистите в нейното запазване. Според него архивистите играят ключова роля като посредници между документите и техните ползватели – учени, журналисти, изследователи и обикновени граждани, които проявяват интерес към миналото. "Без архивистите", подчерта Груев, "това няма как да се случи".

Коментирайки дарението на Иван Костов, доц. Груев отбеляза, че архивът съдържа документи от целия му житейски път – от ученическите му бележници и дипломи до дейността му като министър-председател и след това. Архивът обещава да бъде изключително ценен източник за изследвания, свързани с българския преход.

Доц. Груев подчерта и значимостта на частните архиви, които представляват около 20% от общото документално богатство на Държавния архив, което възлиза на над 97 линейни километра. В последните години агенцията е получила редица важни дарения, включително архивите на рода Станчови, които обхващат три поколения, както и фондовете на видни фигури като Любомир Левчев и Цветан Марангозов.

Въпреки този успех, директорът отбеляза предизвикателствата, свързани с обработката и съхранението на новопостъпилите документи. "Става дума за нови линейни метри, които трябва най-напред да заговорят на архивистите, а след това и на обществото", посочи той.

В края на интервюто доц. Груев коментира и статута на българските документи, намиращи се в архива на СССР. По думите му няма напредък в разрешаването на този въпрос, а последните контакти с руската страна са осъществени през 2018 година, като в сегашната международна обстановка не се очаква развитие.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Психично здраве, саморегулация и работна среда – какво зависи от нас?

В рубриката "Времето на редактора" разговоряхме за психичното здраве с психотерапевта Ирина Кирякова. Темата на Световния ден на психичното здраве тази година е фокусирана върху работното място – пространство, където често преминава съществена част от живота ни и където много от предизвикателствата, свързани с психичното здраве, стават особено..

публикувано на 10.10.24 в 12:08
Проф. Христо Хинков

Проф. Христо Хинков: Гласът на разума започва да затихва

В Деня на психичното здраве в "Нашият ден" разговаряме с проф. Христо Хинков , психиатър, бивш министър на здравеопазването. Разбирането на проблема в областта на психическото здраве в България е свързано с нивото на културно развитие у нас, смята проф. Хинков. "Изоставаме драстично в това културно развитие от водещи европейски народи,..

публикувано на 10.10.24 в 10:02

Училището за надежда в Русаля

Запознаваме се с епизод от живота на едно необичайно място за усвояване на знания и умения  – училището по изкуства и занаяти за социално слаби деца "Димитър Екимов" в село Русаля. За него, за новата учебна година там и за филма "Училище за надежда", който тръгва по кината на 1 ноември , разказва в "Нашият ден" Анимари Димитрова . За учебното..

публикувано на 10.10.24 в 09:06
Анна-Мария и Катерина Андрееви

Да се завърнеш в България

Ана-Мария и Катерина Андрееви са български сестри, родени и израснали в Америка, които правят избора да живеят в България. Те създават инициативата "ЗаВръщане в България" , която определят като общност, чиято мисия е да улесни завръщането на българите от чужбина. "Бихме искали да създадем ресурс за хора, които живеят в чужбина, да им е обяснено..

публикувано на 09.10.24 в 16:20

Български екип разработи лабораторен модел на кожата за проучване на стареенето

Учени от България успешно разработиха прототип на човешка кожа, който има потенциала да подпомогне научните изследвания в областта на стареенето и дълголетието. Ръководител на тази иновативна разработка е проф. д-р Милен Георгиев, който оглавява отдела по "Растителна клетъчна биотехнология" в Центъра по растителна системна биология и биотехнология. В..

публикувано на 09.10.24 в 12:55