Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашното насилие: Мълчанието, срамът и силата да започнеш отначало

| обновено на 14.10.24 в 12:09
Снимка: Личен архив

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат?

Нора Христова, част от общността "#ЖенитеSurvivors" и оперативен директор на фондация Emprove, споделя в ефира на "Нашият ден", че в България често се говори за жертвите, но рядко се осъзнава колко сила носят тези жени в себе си, след като успеят да се освободят от насилствени връзки. Според нея това е и основната идея на общността " #ЖенитеSurvivors ", която е първата по рода си група от жени, успешно избягали от токсични отношения и насилие, и които са поели към промяната и новия живот. Общността, създадена през 2020 г., вече обединява над 70 жени. Нора споделя, че самата тя е част от тази група, която се формира чрез редовни групови терапевтични срещи. По време на тези сесии жените преминават през трансформационни процеси и излизат като силни сървайвъри, разполагащи с безценен ресурс, който могат да споделят с други.

Нора Христова също така подчертава, че първата пречка за тези жени е срамът и притеснението как ще продължат напред. Често жените си задават въпроса "Как допуснах това?", а обществените стереотипи продължават да смятат, че домашното насилие засяга само определени групи, но статистиката опровергава това мислене. 

Общността насочва усилия към информиране за първите признаци на насилие, преди ситуацията да достигне до криза или физическо насилие. Христова подчертава, че в България все още съществуват архаични вярвания относно ролята на жената, но задача на обществото е да промени тези нагласи и да разбие стигмата. Основното послание към жените е, че те не са жертви и притежават огромна сила.


Фондация Emprove и "Мога сама" организират срещи с психолози, треньори и сървайвъри в градовете Плевен и Враца на 15 и 16 октомври. 

Анелия Митева, един от създателите на подхода "Мога сама" и ментор в програмата, споделя в ефира на "Нашият ден", че програмата представлява комплекс от практически насоки, основани на личния опит на жени, които са били в токсична връзка. Програмата е създадена с мисъл за нуждите, болките и страховете на жените, които са преминали през такива трудности. Тя включва психологическа и терапевтична подкрепа, както и техники за консултиране и вдъхновение, които помагат на жените да възвърнат вярата в собствените си умения и стойност. Анелия Митева подчертава, че основната цел е жените да повярват, че могат сами да се справят и че заслужават най-доброто за себе си.

Любимата метафора на програмата "Мога сама" е да възвърнат блясъка на "диаманта", който се крие във всяка жена, и да покажат, че тя може да бъде смела, независима и свободна.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39