Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археозоологията – наука за отношенията на човека и животните в историята

Снимка: Национален природонаучен музей

Обредният календар за октомври включва цели два празника, свързани с животинска символика – Мишинден и Мечкинден. Във фолклорната традиция отношенията между хората и животните заемат важно място.

Археозоологията е любопитен дял от науката, който изследва въпроса как са се развивали отношенията на човека и животните в историята. Повече по темата разказва във "Време за наука" д-р Надежда Карастоянова.

В началото на разговора д-р Карастоянова уточнява, че археозоологията намира, изследва и консервира останки от животни, разказващи интересни детайли от живота в различните исторически епохи.

Кои животни биват почитани и кои биват консумирани е въпрос на регионална обособеност, по думите на д-р Карастоянова. Например народите в Азия често ядат животни, които тук не възприемаме като храна – кучета, плъхове, видове насекоми.

Някои животни представляват табу по религиозни причини, какъвто е случаят със свинята в мюсюлманския свят, казва д-р Карастоянова.  

Също така географското положение, от което зависят и климатичните условия, влияе на това кои животни могат да се отглеждат и консумират на дадена територия.

През времето консумацията на месо е била свързана и с класовата принадлежност. Бедните селяни през Средновековието са се прехранвали основно с кореноплодни зеленчуци, с каши и с млечни продукти, докато по-заможните хора са си позволявали месни ястия на трапезата, разказва д-р Карастоянова.

Най-често археозоолозите намират останки от изядени животни, като по този начин разбират какви животински видове са се отглеждали в даден период на определено място и са служили за прехрана. Има сведения и за домашните любимци в историята. Например в Древен Рим знатните дами да отглеждали модерни малки кученца и много домашни любимци са погребвани с прискърбие, според разказа на д-р Карастоянова. Любопитен факт е, че, докато кучетата са били работна ръка и домашни любимци по българските земи още в Древността, котките се появяват в българските домове чак през Средновековието.

Д-р Карастоянова запознава слушателите и с някои акценти от изминала международна конференция с участието на учени от Европа и САЩ, по време на която са разгледани някои интересни въпроси на археозоологията. Гост-лектор е изнесъл интригуваща лекция на тема връзката между плъховете и хората в Средновековието и избухването на чумата.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...

публикувано на 07.04.25 в 17:15