Обредният календар за октомври включва цели два празника, свързани с животинска символика – Мишинден и Мечкинден. Във фолклорната традиция отношенията между хората и животните заемат важно място.
Археозоологията е любопитен дял от науката, който изследва въпроса как са се развивали отношенията на човека и животните в историята. Повече по темата разказва във "Време за наука" д-р Надежда Карастоянова.
В началото на разговора д-р Карастоянова уточнява, че археозоологията намира, изследва и консервира останки от животни, разказващи интересни детайли от живота в различните исторически епохи.
Кои животни биват почитани и кои биват консумирани е въпрос на регионална обособеност, по думите на д-р Карастоянова. Например народите в Азия често ядат животни, които тук не възприемаме като храна – кучета, плъхове, видове насекоми.
Някои животни представляват табу по религиозни причини, какъвто е случаят със свинята в мюсюлманския свят, казва д-р Карастоянова.
Също така географското положение, от което зависят и климатичните условия, влияе на това кои животни могат да се отглеждат и консумират на дадена територия.
През времето консумацията на месо е била свързана и с класовата принадлежност. Бедните селяни през Средновековието са се прехранвали основно с кореноплодни зеленчуци, с каши и с млечни продукти, докато по-заможните хора са си позволявали месни ястия на трапезата, разказва д-р Карастоянова.
Най-често археозоолозите намират останки от изядени животни, като по този начин разбират какви животински видове са се отглеждали в даден период на определено място и са служили за прехрана. Има сведения и за домашните любимци в историята. Например в Древен Рим знатните дами да отглеждали модерни малки кученца и много домашни любимци са погребвани с прискърбие, според разказа на д-р Карастоянова. Любопитен факт е, че, докато кучетата са били работна ръка и домашни любимци по българските земи още в Древността, котките се появяват в българските домове чак през Средновековието.
Д-р Карастоянова запознава слушателите и с някои акценти от изминала международна конференция с участието на учени от Европа и САЩ, по време на която са разгледани някои интересни въпроси на археозоологията. Гост-лектор е изнесъл интригуваща лекция на тема връзката между плъховете и хората в Средновековието и избухването на чумата.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg