Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра. Всяко дете още от най-ранна възраст усвоява нови знания именно чрез игри, а в по-късен етап много от нас продължават да използват игрови платформи не само за забавление, но и за учене на нови умения и трениране на паметта. Според данни, учащите, които използват геймифицирани учебни платформи, показват 65% по-висока ангажираност и до 40% по-добра памет.
Тази концепция за геймификация в образованието ще бъде водеща тема на тазгодишното събитие Game Dev Day 2024, което ще се проведе на 2 ноември и е организирано от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". Форумът, който се провежда за втора поредна година, ще предложи лекционни панели и изложение, представящо видео, мобилни и VR игри, настолни и образователни игри, както и други иновативни проекти.
Програмата на лекционната част през 2024 г. ще включва два паралелни потока. Първият поток, посветен на "Game Development", ще разгледа най-новите тенденции и предизвикателства в разработката на игри, като ще събере експерти и създатели на игри, които ще споделят своя опит и идеи. Вторият поток ще бъде фокусиран върху "Геймификация в образованието" – кауза, към която организаторите са особено ангажирани. Те разглеждат игровизацията като мощен инструмент за преобразяване на традиционния учебен процес, предоставяйки на учениците иновативни и интерактивни подходи за по-добра ангажираност.
Екипът на Game Dev Day вярва, че този подход може не само да направи ученето по-забавно, но и да стимулира креативността, критичното мислене и активното участие на младите хора в процеса на обучение. Игровизацията, според Алкалай, допринася за емоционалното свързване и трайността на знанията, предоставяйки по-ефективни и устойчиви резултати в учебната среда.
Game Dev Day 2024 е възможност за всички, които искат да разберат как игрите и геймификацията могат да допринесат за развитието на образованието и да подкрепят личностното и професионално израстване на младите хора в България.
Чуйте в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg