Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството.

Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне в душите им. Тази година това са актьорът Александър Кадиев, писателят Георги Господинов, режисьорът и сценарист Илиян Джевелеков, диджеят и радиоводещ Мартен Роберто, актьорът Ованес Торосян, ютюбърът и режисьор Цветослав Цонев-Цуро, визуалният артист Ясен Згуровски, и рапърът Уош МС.

Изложбата въздейства не само с фотографиите, но и със звука – портретите са само началото на едно пътуване към чувствеността на мъжете, а проводник са гласовете им. Посетителите ще могат да застанат "очи в очи" с тях и да чуят "на ухо" историята на всяка личност чрез код за сканиране. Независимо колко различни са изповедите на мъжете в изложбата, всички те оставят посланието, че гласното изричане на тревогите носи лечебна сила.

Гласовете в "Чуй гласа ми" са уловени от Емилиян Гацов-Елби – композитор на театрална и филмова музика с богато творческо портфолио, множество награди.

Изложбата може да се разгледа до 18 ноември в ONE Gallery.

Велин Манов разговаря с Павел Червенков и Емилиян Гацов-Елби в "Артефир".

Снимки – "Чуй гласа ми" 2024, ONE Gallery

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27
Марио Варгас Льоса

Преводачката Емилия Юлзари за Марио Варгас Льоса

Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...

публикувано на 18.04.25 в 15:09

Българска следа в латвийския сериал "Съветски дънки"

Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..

публикувано на 18.04.25 в 13:05
Краси Ненков (вдясно), Светла Тодорова и Емил Янев

Културни свързаности

В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..

публикувано на 18.04.25 в 10:05