Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството.
Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне в душите им. Тази година това са актьорът Александър Кадиев, писателят Георги Господинов, режисьорът и сценарист Илиян Джевелеков, диджеят и радиоводещ Мартен Роберто, актьорът Ованес Торосян, ютюбърът и режисьор Цветослав Цонев-Цуро, визуалният артист Ясен Згуровски, и рапърът Уош МС.
Изложбата въздейства не само с фотографиите, но и със звука – портретите са само началото на едно пътуване към чувствеността на мъжете, а проводник са гласовете им. Посетителите ще могат да застанат "очи в очи" с тях и да чуят "на ухо" историята на всяка личност чрез код за сканиране. Независимо колко различни са изповедите на мъжете в изложбата, всички те оставят посланието, че гласното изричане на тревогите носи лечебна сила.
Гласовете в "Чуй гласа ми" са уловени от Емилиян Гацов-Елби – композитор на театрална и филмова музика с богато творческо портфолио, множество награди.
Изложбата може да се разгледа до 18 ноември в ONE Gallery.
Велин Манов разговаря с Павел Червенков и Емилиян Гацов-Елби в "Артефир".
Снимки – "Чуй гласа ми" 2024, ONE Gallery
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg