В рубриката "Епизоди от живота" днес представяме вдъхновяващата история на Надежда Рангелова, председател на Фондация "За доброто". Тя е жена, която напуска стабилния корпоративен свят, за да се посвети на социално значимата кауза на детското здравеопазване. В утрешния ден Надежда ще сподели своя път и мотиви по покана на Фондация "Мама има работа".
Как се стига до тази промяна? Какво подтиква един човек да обърне живота си на 180 градуса и да се посвети на благото на най-малките? Ето какво сподели Надежда в ефира на "Нашият ден":
"Когато напуснах корпоративния свят, планът ми беше да започна частен бизнес. Исках повече независимост и възможността сама да разпределям времето си. Така се озовах в сектор, който беше нов за мен – земеделието. Реших да се посветя на мечта, която отново бе свързана със здравето на хората – да предоставям качествено и чисто месо. За кратко време успях да открия бутиков магазин за говеждо месо. Осъзнах, че за да гарантирам качество на клиентите си, трябва да се науча сама да обработвам продукта. Тук обаче се сблъсках с първото голямо разочарование – системата и всички фактори на бизнеса се оказаха изключително сложни и тежки."
Докато Надежда развива частния си бизнес, в същото време в нея се заражда чувство за дълбока ангажираност към детското здравеопазване. Тя разказва за своето възмущение от състоянието на здравната система: "От години обръщах внимание на правата и грижата за децата. Ставах свидетел на многобройни случаи, при които деца биваха разкарвани по различни болници, преминавайки от един лекар на друг. България, за съжаление, е държавата с най-висока детска смъртност в Европа. През декември 2019 г. случаят на едно тригодишно момченце, което загуби живота си поради разкарване между болниците, бе моментът, който ме разтърси дълбоко."
"Това беше моментът, в който си казах, че нещо трябва да се промени, и се озовах в педиатрията, която е единствената педиатрична болница в София. Точно тогава бяха затворили интензивното отделение, малко преди това беше направен ремонт на едно друго отделение в болницата, от майка, която е предстояла с детето си. Когато момченцето почина интензивното отделение беше помолило да се направи такъв ремонт и всички, които бяхме забелязали тази активност в социалната мрежа се включихме веднага. Там всъщност се запознахме всички момичета от Фондация "За доброто" без преди това да сме се познавали и да сме се уговаряли.", сподели тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg