"И Дзин", известна още като "Книга на промените", е древен китайски философски текст, който е поставил основите на философските и културни аспекти на Китай и продължава да оказва влияние върху глобалното мислене. Тази значима творба, създадена преди повече от три хилядолетия, се явява цялостна система за разбиране на природните процеси, промените в света и мястото на човека в него. Според проф. Сие Джълун, директор на Комитета по древна архитектура към Китайската културна асоциация в Съчуан, "И Дзин" все още е живо учение, което ни предлага ценни прозрения за живота и нашата връзка със заобикалящата среда.
Основната идея на "И Дзин" се основава на динамиката между противоположностите и постигането на хармония чрез тяхното взаимодействие. Тази философия намира израз в различни китайски практики като традиционната китайска медицина, земеделието, както и в разбирането за ин и ян и петте основни елемента: дърво, огън, земя, метал и вода. Дори ученията на конфуцианството черпят вдъхновение и насоки от принципите на "И Дзин".
Проф. Сие Джълун, който пристигна в България по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България, сподели своите размисли за значението на този древен текст в специален разговор за предаването "Нашият ден".
Той обясни, че "И Дзин" се смята за началото на философията в Китай и е част от дългата история на страната, датираща още преди епохата на Конфуций и Лао Дзъ – времето на петте императора.
"Особеното при "И Дзин" е, че не можем точно да определим момента на възникването му, тъй като няма писмени записи за това", пояснява проф. Сие. Този текст обаче е изключително важен, защото предлага насоки както за индивида, така и за обществото. Един от ключовите му принципи е "полюсът", който ни учи първо да разберем къде се намираме в пространството и в обществото, за да можем да определим посоката, в която искаме да се движим.
Професорът споделя интересен пример за това как "И Дзин" може да бъде използван за ориентация и определяне на мястото ни във Вселената. Подобно на начина, по който северната звезда в астрономията определя основните посоки, "И Дзин" ни учи да намерим своето място и връзки в света. "Родителите ми са горе, децата ми са долу, роднините са отляво, а приятелите отдясно. Аз съм в средата", обяснява професорът, като по този начин илюстрира концепцията за позиционирането на личността спрямо обществото и Вселената.
По време на своята визита в България проф. Сие Джълун ще изнесе лекции, посветени на "И Дзин", предназначени за студентите от Софийския университет и всички, които се интересуват от философия и култура. Според него тези срещи са възможност за по-задълбочено разбиране на китайската философия и нейното значение в съвременния свят.
Така "И Дзин" продължава да вдъхновява и да предлага уникални прозрения, които помагат на хората да разберат по-добре себе си и своето място във вселената – древна мъдрост, която остава актуална и до днес.
Чуйте разговора в звуковия файл. Превод в ефир: Антон Агов
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg