В "Нашият ден" насочваме внимание към незрящите хора и тяхната литература. Председателят на Национално читалище на слепите "Луи Брайл 1928" Йордан Младенов разказва за първата систематизирана брайлова граматика на английски език – основно помагало за незрящите, които искат да овладеят чуждия език и да се реализират с него на трудовия пазар.
Първата систематизирана брайлова граматика на английски език е представена от Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928“.
В рамките на проекта са адаптирани на брайл две художествени книги на английски език – „Летище“ на Артър Хейл и „Нежна е нощта“ на Франсис Скот Фицджералд. По думите на Младенов тези издания са предназначени за напреднали в изучаването на английски език и са ценно средство за обогатяване на речника.
Английската граматика в 10 брайлови тома в 20 екземпляра и адаптираните книги в 10 екземпляра са предоставени на незрящи курсисти в районните организации към Съюза на слепите в България в Пловдив и Варна, както и в двете училища за деца с нарушено зрение в София и Варна и в Националния център за рехабилитация в Пловдив.
Национално читалище на слепите "Луи Брайл 1928" разполага с 14 000 тома брайлова литература и съвременна техника, която улеснява системното издаване на брайлови книги. Планирано е създаването на още помагала по английски език, заявява Младенов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg