Декември е месецът, когато магията на Рождество озарява всички домове, а една от основните задачи на журналиста Станчо Шукеров е да ни напомни, че Дядо Коледа наистина съществува. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели как е преминала най-важната нощ в годината за добрия старец и как му се струваме ние – хората.
"Както винаги, последната нощ премина с много настроение и усмивки от страна на децата", започва разказа си Шукеров. "Работих доста сериозно до 22 часа, след което се прибрах щастлив и изморен. Добре, че имаше малко сняг, за да мога да се придвижвам по-бързо с шейната. Иначе, както винаги – пълни маси и щастливи семейства."
Дядо Коледа, когото представя Станчо Шукеров, не е от типичните образи, които се провират през комини. "Аз съм от по-пълните Дядо Коледовци, а и вече няма комини – виждаме ги предимно в малките селца. Въпреки това години наред успявахме да посетим децата, да вземем адресите им и да надпишем подаръците им."
Шукеров разказва и за запомнящи се моменти от годините му като част от магията на Рождество. Един от тях е от детска градина, където броят на подаръците едва се побрал в чувала. "Чувалът наистина тежеше. Една учителка малко ми помогна, за да може тържеството да мине успешно."
Историята на неговото пътешествие в ролята на Дядо Коледа започва случайно. "Празнувахме семейно Нова година и импровизирахме с един костюм на Дядо Коледа, който бяхме купили предварително за училището на дъщеря ми. Костюмът беше семпъл, но се постарахме – аз бях Дядо Коледа, а мой приятел беше Снежанка. Помня как Снежанка се завъртя и се залепи за един газов котлон – до такава степен, че почти извикахме пожарната. Но всичко завърши весело, с много смях и добро настроение."
По-късно Шукеров поръчва специален костюм от САЩ и започва по-сериозно да влиза в ролята на добрия старец. Но най-важното за него остават усмивките на децата. "Имам огромен, стар училищен звънец, който звъни още на входната врата. Децата веднага се втурват към мен. Най-много обичат да получат подаръците и да побързат да ги отворят."
Така Коледното утро за Дядо Коледа, представено през думите на Станчо Шукеров, се превръща в история за отдаденост, усмивки и магия. А ние, слушателите, не можем да не се усмихнем, знаейки, че духът на празника е жив, благодарение на хора като него.
Чуйте в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg