Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

| обновено на 04.02.25 в 13:35

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру.

Д-р Ефтимов ще разгледа биологичната страна на мутациите – как те движат еволюцията, кога са предимство и кога – катастрофа.

Тихомир Рангелов ще обясни как езикът претърпява промени, защо географията и културата му влияят и дали езикът еволюира като биологичните видове. Проф. Ставру ще ни отведе към телесните трансформации и бъдещето на човешката морфология, като изследва концепцията за "насекомизация" и как въображаемото оформя представите ни за тялото. 

Мутациите са основен двигател на промяната – в природата, езика и културата. Те носят както нови възможности, така и предизвикателства, но остават неизменна част от развитието на живота.

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и цялата история на живота? Това питахме молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов в ефира на предаването "Време за наука".

Слушайте! 

Д-р Петър Ефтимов завършва Ветеринарна медицина през 2006г. в ЛТУ гр. София. Веднага след това започва работа в клиника "Анимо", а по-късно и в Централна Ветеринарна Клиника, където работи до 2011г. Има интереси в областта на регенеративната медицина, терапия на екзотични домашни любимци и диви животни. През 2012 г. завършва и специалност Молекулярна биология, към СУ “Св. Климент Охридски”.

През 2017 г. защитава докторска степен по Молекулярна биология в катедрата по Биохимия на Биологическия факултет към СУ, а от юни 2018 работи като главен асистент по хистология и ембриология в същия факултет. Петър е любител-астроном, и един от випускниците на магистърска програма “Астрономия и популяризация на астрономията” на Физическия Факултет към СУ “Св. Климент Охридски”. В момента следва философия, защото смята, че това е едно от главните интелектуални предизвикателства в човешкия живот.

Д-р Ефтимов проявява особен интерес към еволюционната биология на развитието и астробиологията и от 2024г. е съ-ръководител на интердисциплинарната магистърска програма Астробиология – съвместен проект на природните факултети на СУ Св. Климент Охридски.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10