Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското читалище – духовно средище и пазител на традиции

НЧ "Христо Ботев 1869"
Снимка: Фейсбук

Наньо Чолпанов и Диана Овчеларова

В изнесеното студио на "Нашият ден" в Калофер посрещаме председателя на НЧ "Христо Ботев 1869" Наньо Чолпанов – композитор, аранжор, педагог, текстописец и дългогодишен оркестрант и диригент на Гвардейския представителен духов оркестър на Българската армия. Към празничния разговор се присъединява и Диана Овчеларова – член на настоятелството и секретар на читалището.

Да дирижираш Гвардейския представителен духов оркестър е чест и отговорност, защото това е музикалният състав, участващ в държавния протокол и в културния живот на България на най-високо ниво, по думите на Чолпанов.

Председателят на НЧ "Христо Ботев 1869" изтъква, че българските читалища са явление в световен мащаб.

"Читалището съхранява най-висшите изконни ценности на българина. То е светликът, който разпалва духовността на българина. Слава Богу, че читалищата са оцелели до днес, защото те нямат еквивалент в световната практика", казва Чолпанов.

Овчеларова, от своя страна, допълва, че читалището е средище за запазване на националната идентичност, а днес то носи отговорността да изгражда личностите в града.

В момента към НЧ "Христо Ботев 1869" има гайдарски състав, женски хор, кукерска група, школа по народни танци, кръжок по краезнание, школа по рисуване, артработилница, литературен клуб и кръжок по плетене на дантела.

"Съчетаваме съхранението и продължаването на изконни местни традиции с някои актуални дейности, близки до младото поколение", обяснява Овчеларова.

Още за пелина и дантелата, с които се слави град Калофер, чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването".  Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45