Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За здравето" – 17 години по-късно...

Кирил Чобанов, Роза Дамянова и Стойчо Стоев
Снимка: БНР

Под този наслов традиционно правим своеобразен отчет за свършеното от екипа като обществена функция и отговорност. С езика на цифрите е лесно: 17 години по 52 съботи... Не е уморително да кажеш 888 пъти "добро утро", "здравейте", "честита събота", "аз също ви обичам!" Отбелязахме годишнината с колеги и гости, с които заедно тръгнахме и извървяхме тези 17 години, а с аудиторията успяхме да изградим взаимно доверие, приятелство, спомени, за да стигнем до март 2025 г. Усещането, че празниците просто се сливат, се засилва – Баба Марта, 3 март, 8 март, първа пролет и НИЕ, екип "За здравето". Върнахме лентата само година назад. Чухме напътствията на невролога акад. Лъчезар Трайков и на нефролога проф. Боряна Делийска.

Какво ли не преживяхме през този кратък наглед период в личен и в обществен план? Всеки от нас продължи да се бори със своите демони, да носи болките на времето и на тялото. Започнахме проекта на шега, с идеята за кратък творчески период, заедно с Роза Дамянова, Елинка Величкова, Стаматина Никова, Кристиян Бояджиев, идеята бе припозната и от Кирил Чобанов по-късно, работихме и продължаваме да работим с много тонрежисьори и музикални редактори. Пазим не само традициите и позитивизма, но и двата приза на програма "Христо Ботев" – "Златен будилник", които посветихме съвсем заслужено на вярната ни публика – интелигентна и многобройна…

В подобни случаи винаги сме склонни към ретроспекция. И в нея откриваме дати и заглавия, имена, лица, спомени за хора и жестове, които доказват, че си струва ранното съботно събуждане. Вероятно и мен ме владее склонността на опита и годините към факти от минали времена. Навремето също имаше рубрика "За вашето здраве", излъчвана бе в 5 минутен вариант по програма "Хоризонт" и 10 минутна версия по програма "Христо Ботев". В края на седемдесетте години на миналия век, тази поредица бе поддържана с помощта на Министерството на народното здраве от редакторката Мариета Иванова. За няколко години тази позиция зае моя милост. Последва рубриката "Здраве от ефира", с автор и водещ Цанка Мишева. А от 2008 г. до днес нашият екип реализира поредица "За здравето". Нарекохме я така, неутрално – нали здравето не се дели на "наше" и "ваше", нали е общочовешка ценност, а пък и политиците обичат да казват, че то, ЗДРАВЕТО, няма цвят?!

Без да персонализирам ще кажа, че през тези 17 години имахме подкрепата на ръководствата на програма "Христо Ботев" и на БНР, работихме в среда на колегиалност и взаимно уважение. И отново малко цифри: гостите ни вече надхвърлиха 2500, излъчваните преки събития са над 220, а държавите, от които сме предавали кореспонденции – повече от 20. Но най-важното, извън статистиката, е: огромната лекарска гилдия от академици, професори, доктори, млади лекари, специализанти, безкористно обединени от идеята за здравето. Изградихме огромен консилиум от всички специалности и имаме професионалната подкрепа на лекарската гилдия. И хиляди слушатели и приятели, които, макар и с посредничеството на ефира, винаги сме информирали и нерядко сме им помагали...

Затова обичаме посланието: "Не лекуваме от ефира, но помагаме". И ще продължим, живот и здраве, да го правим – с вашата подкрепа и с неотменната ни вяра в добротата и в човечността!



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00

Художничката Петя Илиева в най-луксозния и най-бедняшкия марокански хамам

Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..

публикувано на 27.04.25 в 10:35
Александра Миланова

Александра Миланова е първият български представител в Глобалната младежка академия

България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...

публикувано на 26.04.25 в 09:25
Ивелина Пашова

Как се раждат положителните истории в училище

Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..

публикувано на 25.04.25 в 12:45