Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до втората половина на 1970-те и началото на 1980-те, когато се появяват първите метъл банди като "Импулс", "Апокалипсис", "Аналгин", "Тротил", "Феникс", "Ера", емблематичните "Епизод", "БТР" и др. За първите стъпки на създаването му допринася и фактът, че за негова идейна база са приети ценности като родолюбие, гордост, достойнство, уважение към миналото и традициите, респект към предците – понятия, които предизвикват асоциации с десния речник на национализма, създавайки по този начин усещане за отдалечаване от дотегналите на мнозина социалистически клишетал
След падането на режима метъл музиката, концептуализирана именно в регистрите на националното, но и не само, разцъфтява. Появяват се десетки банди, множество изпълнители сменят по няколко музикални проекта, раждат се и групи, свързани с есенциално българското, в чужбина. Наблюдава се спонтанна тематична полифония и разнообразие на поджанроветел
Организатор на събитието е секция "Етнология на социализма и постсоциализма" на института. С автора и изследователя гл. ас. д-р Димитър Атанасов разговаря редакторът Ани Маринова.
Слушайте!
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg