Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнографският музей в Пловдив показва котленски килими

Снимка: facebook/remplovdiv

Регионалният етнографски музей в Пловдив открива изложба, посветена на майсторската изработка на котленските килими.

Озаглавили са я "Жив (от) тъкан". Тя показва, че килимът не е просто вещ – той е културна памет, вплетена в цвят и нишка. Изложбата е по проект, реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

"Това е изложба, която се преживява – с очи, с ръце и със сърце. В тези килими са втъкани не само такъни и багри, но и символи и лични истории" – разказва главният уредник на етнографския музей в Пловдив - Лора Христозова.

"Когато дойдете тук, ще видите изгряващата звезда, която е изгряла над Витлеем, когато се е родил Христос; ще видите детските хвърчила, които са втъкани в котленските килими; ще видите пъстрата градина – не само на котленката, а на българката. Ще видите различни геометрични елементи, змии, които предпазват; ще видите килима "Таблите" – това са таблите, които котленци носят от Йерусалим и бабата ги втъкава в килима специално за деня на прохождането на своята внучка."

Има котленски килими за различни празници и всеки си има име и послание. За Трифон Зарезан се нарича "Лозинките".

"Ибриз – това е килимът, който се дарява за сватбата. Младоженците го носят на ръцете си и върху него се трупат още и още тежести, за да се види колко ще бъде здраво тяхното семейство", споделя още тя. 

В изложбата са представени килими от фонда на музея и частни колекции. Тя ще продължи до 30 септември.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юбилейно издание на "Народен събор Пловдив" събира над 4500 участници

Днес се открива десетото издание на "Народен събор Пловдив". То ще продължи до неделя. Над 4500 изпълнители от цялата страна се включват в юбилейното издание на събора . Съборът се провежда в парк "Лаута" в града под тепетата. Събитието се организира с подкрепата на Община Пловдив и район "Тракия" и е част от Културния календар на града...

публикувано на 16.05.25 в 16:17

Литературният фестивал в Дъблин стартира с богата международна програма

В Дъблин започна Международният литературен фестивал — едно от водещите културни събития в света на литературата. Програмата включва участието на десетки международни гости и събития, насочени както към възрастни, така и към деца. От 16 до 25 май Мериън Скуеър Парк се превръща в сцена на Международния литературен фестивал в Дъблин . Той ще посрещне..

публикувано на 16.05.25 в 14:35

Сицилия разцъфва: Бароковият фестивал "Инфиората" започна в Ното

В град Ното, разположен на остров Сицилия, днес следобед започва 46-то издание на бароковия фестивал "Инфиората" . Основните улици в града ще бъдат покрити с килими от цветя, подредени в различни фигури. Мотото на събитието тази година гласи "Мирът се превръща в изкуство" . Според организаторите и аранжорите изкуството създава мир, който обединява..

публикувано на 16.05.25 в 14:30

Le Monde: Френската министърка на културата се конфронтира със средите, които трябва да защитава

Френската министърка на културата Рашида Дати предизвиква бурни реакции в културните среди с поведението и изказванията си – това коментира Мишел Герен, главен редактор на вестник Le Monde, в днешната си колонка. Той описва Дати като " артистка на провокацията ", която сякаш търси конфронтация с творческите среди, които всъщност трябва да защитава...

публикувано на 16.05.25 в 14:10

Бебе в САЩ получи първата персонализирана генотерапия

Бебе с рядко заболяване в Съединените щати стана първият човек в света, получил персонализирано лечение с помощта на революционната технология CRISPR (произнася се "криспър"), предаде RTVE. Тя позволява на учените да променят ДНК с изключителна точност. Момченцето страда от изключително рядко и животозастрашаващо генетично заболяване – тежък..

публикувано на 16.05.25 в 14:05