Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гайди и зурни огласиха Родопите

Снимка: Божидар Чолаков БНР - Кърджали


В Джебел за втора поредна година се събират на земляческа среща. Вчера отбелязаха храмовия празник на църквата "Св. Св. Кирил и Методий". Църквата посрещна своя 90-годишен юбилей реновирана и обновена. Днес празника в Джебел продължава, като се провежда земляческа среща на джебелчани. Златка Карпузанова, разказва, че на срещата са се събрали над 80 джебелчани, които днес живеят в Кърджали, Хасково, Пловдив и София. 
Миналата седмица за 5-та поредна година се проведе празника на Златоградското чеверме. В градът на Делю се завъртяха над 150 чевермета. Казват, че те стават по-вкусни, когато се пекът под звуците на гайда. За това се бяха погрижили битовата група от село Старцево. Планината предаваше магичния звук на гайдите. Малкото родопско градче събра хиляди дошли от близо и далече, да чуят космическият родопски фолклор и да опитат от златоградското чеверме. И когато се понесоха готовите чевермета, 111 каба гайди огласиха планината. Под съпровода на гайдите чеверметата бяха понесени ритуално от кмета на Златоград Мирослав Янчев и Цветан Цветанов. Официални гости бяха председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, народният представител от Смолян Даниела Дариткова, областният управител на Смолян Недялко Славов и кмета на Смолян Николай Мелемов. 
Там концертна програма изнесе Николай Славеев. Участието му започна с изпълнение на най-новата му авторска песен за Делю войвода. И тя се казва "Прочу се Делю хайдутин". Текст и музика Николай Славеев, аранжиментът е на Димитър Милев. 
След Златоград в ритъма на родопската музика се отправяме на запад в Родопите, там в самия й край, където миналата седмица се проведе празника на град Якоруда, а с него якорудчани отбелязаха Джерджевдан и храмовия празник на църквата "Свети Георги  Победоносец". Тя се намира в края на града в полите на Рила, където в миналото е била старата Якоруда. Жителите посрещнаха гости дошли с "Родопската теснолинейка". Над 120 души дошли с малкото влакче се отправиха към местността Якорущица, където всяка година мюсюлмани и християни се събират и празнуват заедно храмовия празник на църквата и както те казват Джерджевдан. Цветанка Ганджова разказва за това как празнуват всички заедно в Якоруда на този ден. 
В много родопски села преза месец май се правят курбани за здраве. Днес курбан за здраве правят в село Вълчан дол, общ. Баните. В Ардинското село Еньовче ще правят своя курбан за здраве утре, като кметът Недко Узунов, кани всички съседни села да присъстват на курбана.
В звуковия файл може да чуете, коя песен сте класирали за народна песен на седмицата, а и да чуете новите предложения. 
Тази седмица в класацията за народна песен на седмицата за вашия глас се състезават:
"Пиринска китка" в изпълнение на хор Космически гласове и орк. за народна музика на БНР. 
"Бела съм, бела" в изпълнение на Катя Минчева и орк. за народна музика на БНР. 
"Гледай ме, гледай, пиленце лале" в изпълнение на Стоян Петков. 
 Гласувайте в сайта на Радио Кърджали: bnr.bg/kardzhali. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кадир Аптикадир

Цените на имотите в Кърджали растат: търсенето изпреварва предлагането

Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...

публикувано на 01.07.25 в 12:06

„Кехлибарен грозд“: Пъстрият портрет на живия фолклор

На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен срещаме Петя Маринова, секретар и хореограф на най-новото читалище в Пловдив. То носи името на създателя на ансамбъл „Тракия“ – проф. Кирил Дженев. „Нашето читалище се казва ‘Професор Кирил Дженев’. Той е създател на ансамбъл ‘Тракия’ и един от първите преподаватели в Музикалната..

публикувано на 28.06.25 в 16:00

Надя Щегрова и силата на бродерията

На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен, сред звуците на народни песни и многоцветни носии, срещаме Надя Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“ в село Сладун. Днес тя не е тук само като културен деятел, а и като майстор везбар, за да покаже друга своя страст – българската шевица. „Вече над 30 години бродирам, но с шевици се..

публикувано на 28.06.25 в 15:00

12 години след отварянето на прохода „Маказа“: Гръцки собственици все още чакат обезщетения

Дванадесет години след откриването на граничния пункт „Маказа–Нимфея“ собственици на имоти в Гърция, през чиито терени преминава пътят от българската граница до включването му в магистралата „Егнатия Одос“, все още не са получили обещаните обезщетения от отчуждителните процедури. Проблемът беше повдигнат в гръцкия парламент от депутата Йозгюр Ферхат..

публикувано на 27.06.25 в 11:07

Слабо участие в регионалния преглед за Копривщица 2025 в Кърджали

В рамките на Тракийския събор в Кърджали се проведе регионалният преглед на фолклорни състави за участие в Националния събор на народното творчество в Копривщица 2025. Участието тази година беше изключително оскъдно – представиха се само два състава и една индивидуална изпълнителка. В прослушването се включиха Съставът за автентичен тракийски фолклор..

публикувано на 23.06.25 в 14:43

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част журналистът Георги Тошев открива завесата пред най-новата си книга-биография на тъжно-смешния актьор Георги Парцалев "Хамлет от град Левски". А Нурай Садулов, отново ще ни заведе в страната на любовта и виното с рубриката си "Франция, мон Амур". Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и..

публикувано на 22.06.25 в 18:18

В село Полковник Серафимово отново ще звучат песните на Георги Чилингиров

На 28 и 29 юни (събота и неделя) село Полковник Серафимово ще се превърне в сцена на родопския фолклор, където за поредна година ще се проведе фестивалът, посветен на песните и творчеството на Георги Чилингиров. Организатори на събитието са Народно читалище „Отец Паисий – 1926“ в селото, а участници и гости се очакват от различни краища на страната – от..

публикувано на 21.06.25 в 16:55