Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млад фермер: Българското животновъдство умира, държавата нехае

Александър и Миро нямат почивен ден, ежедневно са с животните
Снимка: Галина Стефанова


Цялото животновъдство  е пълен батак, нито млади хора искат да се занимават, умрат ли възрастните, всичко отива в кланиците, изколва се и се изхвърля, защото няма никакъв стимул от тази държава, няма интерес, ти тръгнеш да работиш, те те спират“. Тази не особено приятна констатация за бранша е на Миро Радомиров, от Кирковското село Завоя. Той е на 31 години, завърнал се е от чужбина, за да развива животновъдството в родината. Заедно с цялото си семейство отглежда единственото в областта сертифицирано стадо биволи, автохонна порода българска Мурра, но се сблъсква с пълната незаинтересованост на държавата. Разказва какво е видял в чужбина, в Испания. Станал е свидетел как само за дни всички контролни държавни органи са се изредили при производител, за да му помогнат да се справи с нужната документация, да съобрази производството си с изискванията и да пусне в продажба продукцията си от сирене. В България всичко се случва много трудно, без никаква помощ от държавата. Това е изводът и недоволството на младия фермер.

Семейство Радомирови отглежда 70 животни от уникалната порода биволи българска Мурра, родна селекция, 240 овце, 30 крави, 20 кози. „Лятото нощуват в електропастира, който е заграден в около 100 дка. Пасем ги с GPS-и, които имат животните на тях, наблюдаваме ги по телефона“, разказва бащата, Александър Радомиров. Трябва да се справят както с набезите на вълците и суровата природа, така и с безхаберието на държавата. 

Питам къде е надеждата и дали изобщо я има? „Има, продавам половината стадо, взимам другата половина и – извън България, извън ЕС най-добре. Със стадото. Изкарваш ги, купуваш си имот и си човекът ти. Отиваш и гледаш рахат, както другите хора гледат животни. Това е единствената алтернатива, ако искаш да гледаш животни. Но не и в България“ е абсолютно неочакваният за мен отговор на сина, Миро. Благодари на проф. Цонка Пеева за безрезервната помощ. „Пазари – никакви. Навсякъде ти е затворена вратата. То освен спънки, друго няма. Нашето животновъдство в България умира, няма да го има“, обезверен е младият мъж. „Първо, цените на фуражите ги вдигнаха страшно много. Изкупните цени на млякото са ниски. Реализацията на мляко я няма. Дори и да ти го изкупуват, те ти го купуват на някакви минимални стотинки. Цената на биволското мляко е лев, лев и двадесет с ДДС. В момента купуваме фураж на 75 стотинки. Това не е комбиниран фураж, не е това, което трябва да се храни животното. Комбинираният фураж е 90 стотинки – лев. Една биволица днеска трябва да изяде от 4 до 6, има някои и 8 кг фураж. Това е само фуража. Моят труд, ток, вода, другото – къде отива? И колко трябва да ми е един литър мляко? Ами, ако имам и работна ръка?“, пита риторично животновъдът. Миро е категоричен, че ако не са кредитите, които семейството изплаща, взети, за да инвестира в бизнеса си, не би стоял в България. И не крие емоциите си: „Оставям десет или петнадесет, колкото да запазим „българска мура“, ама няма, по най-бързия начин, докато ме видят – съм изчезнал“. Той разказва, че в бранша липсва и надеждна работна ръка. Много пъти наемали работници, но все се оказвало, че или не им понася тежката работа, или изпълняват недобросъвестно ангажиментите си и ги освобождават. Така са стигнали до извода, че трябва да се справят сами. Цялото семейство е заето в бизнеса - грижа за животните и преработка на млякото.

Биволите са от защитена от изчезване порода, уникална, българска селекция. „Това е единствената порода в света, с която в цял свят българите са известни. Венецуела, Индия, Бразилия имаме износ, сме я създали ние. И най-смешното и комичното е, че ние създаваме българска Мурра, а в момента не можем да си вкараме бици Мурра да си опресним кръвта, защото Индия не е в Европейския съюз. Това е причината на държавата. Имаме уникално създадена порода, която да я надградим и не можем“, усмихва се тъжно младият мъж.

Цялото интервю можете да чуете в прикачените звукови файлове.

***
Породата българска Мурра е създадена чрез поглъщателно кръстосване на български средиземноморски бивол с индийската порода Мурра. Така създадената високомлечна популация биволи е официално утвърдена като порода у нас (2001) и е известна и международно призната. Типичните представители на българска Мурра имат повече от 75% кръв от индийската порода Мурра - порода, която се различава от средиземноморския бивол. По екстериор тя е много близка до индийската Мурра. Българската Мурра има висока млечна продуктивност, добра растежна способност и отлично се аклиматизира към различни природни условия. Нейният генетичен потенциал за количество млечна продукция за 305-дни лактационен период е 2000 кg при 7.5% масленост (Алексиев, 1997).
По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56

Орк. "Роял Бенд" с нов албум за десетата си годишнина

Стефан Йорданов, ръководител на оркестър "Роял Бенд" от Благоевград каза, че 2025 година започва силно за оркестъра с нови записи и проекти, сред които изпъкват две песни с участието на Яница Герова и Кирил Давидов. "Тези две песни са различни от обичайното звучене на оркестъра, тъй като включват зурна – инструмент, типичен за този вид музика...

публикувано на 01.02.25 в 16:00

Граждани ще обсъдят проблема с миризмата в Кърджали на среща в парк "Простор"

На 1 февруари, събота, граждани на Кърджали ще се съберат да обсъдят проблема с острата миризма в областния град. Срещата е планирана за 11:00 часа в парк "Простор", като във Фейсбук е създадено събитие със заглавие "Стига са ни тровили! Стоп на отровния въздух в Кърджали!".  Припомням,че РИОСВ Хасково установи източникът на острата миризма, а..

публикувано на 31.01.25 в 16:25
Кокичета

Какво ще бъде времето през февруари?

Топли ще бъдат първите дни на месец февруари. Съществената промяна се очаква след тях на 3 и 4 февруари. Тя ще се изрази най-вече с бързо и чувствително понижение на температурите. Това каза в ефира на Радио Кърджали синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология Мариана Попова. "Студено ще бъде през първата половина на месеца,..

обновено на 31.01.25 в 15:33