Около 10 хиляди декара са засегнатите площи от горския пожар в община Кирково на българо-гръцката граница, каза пред Радио Кърджали заместник-областният управител Бисер Николов. Припомняме, че пожарът беше потушен с усилията на десетки доброволци, горски служители, пожарникари и ловци. За мисията доброволец и за спасяването на човешки животи, в ефира на Радио Кърджали разговаряме с Петър Велков от Аварийно спасяване Пловдив, който бе един от доброволците в потушаването на пожара.
Петър Велков разказа, че хората в Чакаларово са ги приели с отворени обятия:
"Конкретно при този пожар сравнително късно се разбра, че всъщност има нужда от помощ. Когато ние отидохме там, вече имаше стотици хора на терен, включително пожарникари, горски служители, местни ловджии и други доброволци. Хората, които бяха основните замесени в това събитие – пожарникарите и горските, бяха вече дни наред със ставане рано сутрин и лягане късно вечер и бяха много изтощени. И всъщност част от помощта, която оказахме на тях беше една свежа енергия, която се вля в екипа".
Хората, които стоят зад Аварийно спасяване Пловдив са хора с различни професии. Мотото им е "Спасяване на човешки животи". Екипът им е ангажиран с няколко текущи задачи - Проект "Ще спасиш ли утре", първата офроуд линейка за тежки терени (вече имат една, сега намеренията им са за закупуване на още една), обучения на ученици в училищата за оказване първа помощ и подпомагане на координационния щаб във връзка с бежанската криза в Украйна.
На въпрос дали България има нужда от специализирана техника за борба с природните бедствия и справяне с извънредни ситуации, Петър Велков каза:
" Със сигурност нужда от специализирана техника има. Дори няма смисъл да обсъждаме темата с медицинските хеликоптери. Конкретно при горските пожари и този край българо-гръцката граница – "изтъркаляха" се няколко снимки с нашата амфибия, която свърши страхотна работа на този пожар, но за мен лично беше голяма мъка да гледам едни пожарникари как се мъчат с един ЗИЛ, който е със сигурност значително по-възрастен от мен, но който продължава да се опитва вярно да си служи службата, но вече просто не му се получава. Реално много български служби и пожарна, и полиция, и спасители разполагат с доста стара техника , която не винаги успява да бъде достатъчно адекватна в такива ситуации и всъщност затова ние се притекохме на помощ с две амфибии – изключително високо проходимо превозно средство, което е доста малка и доста лека машина, обаче е със задвижване 8х8, сравнително бавно, но успява да качи 5 души екип плюс шофьор до всякакви безобразни места нагоре в планината".
Още за дейността на Аварийно спасяване Пловдив, за това има ли начин човек да отсъства от работа, за да се притече на помощ и става ли българинът все по-състрадателен, чуйте в звуковия файл.
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478