Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Милошев: Целият Балкански полуостров е сеизмично активна зона



 Между 1900-1928 г. в България са се случили няколко големи земетресения, а най-силно - през 1904 г., с магнитуд 7,8. През 2022 г. в страната ни са усетени около 50 земни труса, включително и най-слабите. Целият Балкански полуостров е сеизмично активна зона. Но и в Турция, и в Гърция земетресенията са повече, отколкото у нас. Това каза пред Радио Кърджали проф. Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

Последните земетресения  в Димитровград и в Кърджалийско, нямат връзка с опустошителното земетресение в Турция, е  убеден  проф.Милошев:

„Категорично не са свързани. Нека не  бъркаме нормалната сеизмична активност която така или иначе я има в Българи. Ние сме също в земетръсно активен район, макар и не чак толкова активен като Турция и Гърция. Това си е нормалната сеизмична активност в т.нар. Маришки басейн, и да не се правят връзки между трусовете в Димитровград и Кърджали и унищожителното земетересение в Турция. Земетресения са се случвали и ще продължат да се случват, и у нас. Но както виждате магнитуда е стотици пъти по-нисък. Съвсем случайно е съвпадението по време с мощното земетресение.Трусове винаги е имало и ще има. България също е в земетръсна зона, макар и не толкова активна, колкото Анадолската", каза професорът.

"В Турция има и един още по-страшен разлом от Източноадолския. Това е Северноанадолския разлом, който достига до Истанбул. Успокояващо е, че в момента там няма никаква сеизмична активност.  В момента спокойно можем да кажем, че няма сеизмична заплаха за България. Има леки трусове в Маришкия басейн, които съвпаднаха със силното земетресение в района на  турско-сирийската граница. Но е само съвпадение във времето", допълни проф. Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН

Попитан има ли опасност от нов мощен трус в Турция, проф. Милошев каза: " Искрено се надявам, че няма, защото това което се случи е страшно и ужасно. Прекалено силни земетресения бяха. Разбира се те не са извън границите на очакваното, т.к. вие предполагам знаете, че те са по линия на един голям разлом в Турция, т.нар. Източноанадолски разлом.  Трусовете намаляват и като бройка , и като магнитут. Постепенно, от сеизмологична гледна точка, нещата влизат в рамки. Но за съжаление разрушенията, жертвите са ужасни."

Интервюто с проф. Николай Милошев можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали"

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали" с младежки идеи за гражданска активност. Целта на проекта е да ангажира над 1000 млади хора от региона на Кърджали в различни културни дейности и обучения, свързани с гражданско участие.  Чуйте повече в прикачения звуков файл.

публикувано на 08.11.24 в 18:32
Иво Маев

Иво Маев: Съвсем скоро ще стане ясно дали да се готвим за пореден цикъл на политическата криза

" За Борисов е пределно ясно, че  първото мнозинство, което трябва  да се случи в следващото Народно събрание, е мнозинството за избор на председател.  Затова неговата първа малка, но и съществена стъпка, е да провери дали наистина такова мнозинство е налично за избор на председател на Народното събрание, излъчен от политическа партия ГЕРБ. Ако..

публикувано на 07.11.24 в 11:24
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева: В Парламента ще работя и за Кърджали

Въпреки че съм избрана за народен представител от Пловдив област, ще работя и за моите съграждани от Кърджали. В това увери народният представител от ГЕРБ-СДС Цвета Карянчева в ефира на Радио Кърджали: "Изборите минаха и аз мисля, че оттук нататък трябва всички народни представители да не бъдат вече народни представители на определена политическа..

публикувано на 04.11.24 в 11:47

Кърджалиецът Мустафа Мустафов: От свободното гмуркане, през маратона до връх Монблан

Какво е да си екстремна личност.  Да участваш в маратонско бягане, да практикуваш свободно гмуркане, да изкачиш върховете - Монблан и Елбрус.  Да се гмурнеш на дълбочина 21 метра само с маска и шнорхел, и то на един дъх. Да, има такива хора. Един от тях е кърджалиецът Мустафа Мустафов и е правил всичко това, което описахме...

публикувано на 03.11.24 в 13:46

Иво Никодимов: Победата на ДПС-Ново начало в Кърджали е символна

Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..

публикувано на 30.10.24 в 13:06

Беркант Барзат: Многото жалби и много добрата работа на СИК отличиха изборите на 27 октомври

Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..

публикувано на 29.10.24 в 14:36
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..

публикувано на 29.10.24 в 01:08