Стотици кърджалийци и гости на града се възползваха от Европейската нощ на музеите и посетиха Регионалния исторически музей, както и художествения отдел „Станка Димитрова“ във вечерта на инициативата.
Кърджалийският музей се включва за пореден път, като тази година една от изненадите беше музикалният поздрав от творци от Музикалната школа към Дома на културата. Своя дебют на истински концерт, извън продукциите на Школата, направи младото дарование Азра Айдън. Тя е на 8 години, но свири на пиано от 3,5-годишна възраст и вече има богат и достатъчно сложен репертоар. Първокласничката от СУ „Йордан Йовков“ даде и първото си интервю, от което стана ясно, че се чувства прекрасно на сцена, че обича аплодисментите и че ще става архитект. Преподавателката й Христина Мачикян я похвали, че е изключително трудолюбива, упорита и много смела. Пожела й да бъде щастливо дете, да сбъдва мечтите си, да радва близките си и да върви напред.
Сред атракциите, които предизвикаха любопитството у посетителите, беше възстановката на стара класна стая. Там възрастни и деца се забавляваха да пишат на пясък, върху черна дъска с тебешир, сядаха на някогашните чинове.
Голям интерес предизвикаха и изложените полускъпоценни камъни, минерали дарени на музея, сред които имаше ценни колекционерски експонати, редки и неизлагани досега.
Сериозен интерес предизвикаха у посетителите и картините, подредени в художествения отдел в изложбата „Стари майстори“. Кърджалийци и гости отделиха особено внимание на експозицията от икони, три от които показани за първи път. Едната е „Св. Четиридесет мъченици“ от зографа Панайотис Сотенос и е открита в с. Костилково, каза д-р Мария Спиридонова, уредник. Втората нова творба е „Св. Богородица Елеуса“ от Кикос, реплика на чудотворна икона.
„Много често се рисуват икони, копие на чудотворни икони, защото се вярва, че когато се нарисува реплика, тя носи същата чудотворна сила“, поясни д-р Спиридонова. Не е запазена документацията за тази икона, не е известно как е достигнала до нас, но най-вероятно е взета от Света гора или от Йерусалим, допълни специалистът. „Третата икона, с която сме изключително щастливи, че допълваме експозицията си, това е иконата на „Св. Йоан Богослов“. Тя е рисувана от изключителния зограф Никола Одринчанин или Николаос Адриануполитис“, каза д-р Спиридонова. Според наблюденията й интересът към експозицията от икони се засилва, а посетителите, дори и случайните, си тръгват изключително удовлетворени.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478