Вдъхновението за него се оказват "доста силни турболентни лични преживявания, които по такъв начин са описани в текстовете, че всичко се разбира, няма скрито покрито. Така че тази музика е като едно оголване. Затова всеки път, когато я свирим на живо е доста специално изживяване, понеже наистина са изключително лични историите, които са разказани в нея", коментира Пепи.
Любовта, раздялата, търсенето на светлина и възможните пътища, по които човек да поеме след една загуба са в основата на дебютния албум на Пепи и Вили. Двамата обаче нямат намерение да се разделят като дует, въпреки че учат в различни държави и се събират да свирят заедно през лятото, когато наваксват с концерти и участия. Приятели са повече от десет години.
"Това е едно много интересно приятелство, което дава много и на музиката и чисто личностно", казва Вилизар и уточнява, че са се "намерили" в Испанската гимназия, където и двамата са учили в един випуск и свирили в двора на училището, в кварталните градинки, дори в близките пицарии.
Музиката, освен споделеност и приятелство, им дава и свобода: "Тъй като ние сме избрали една такава музика, какъвто е джазът, който по принцип е музика на свободата и за мен това е най-ценното", казва Пепи.
Но не е само джаз единственото, което свирят. Тази година Вилизар експериментира с приятели в рокендрол проект с музика за буги-вуги танци. "Дотогава най-често бях свирил джаз, но мога да кажа, че погледът, който ми даде джазът като стил, въобще като начин на живот, присъства винаги, независимо от това какво свиря и по някакъв начин ме обогатява и ми позволява винаги да търся отвъд музиката. Така че го пазя, независимо какво свиря, а пък приемам всяка нова група и нов стил като експеримент и търся къде съм аз", разказва Вили. И уточнява, че времето, в което са творили групите, които интерпретират, рокът и джазът са били доста близки стилове, а доста джаз барабанисти например са станали легендарни барабанисти в рокендрол банди.
Пепи приема джаза не толкова като стил, а по-скоро като отношение към музиката - по-импровизационно, по-креативно, по-богато на идеи мелодически и хармонически. "През последната година, две години даже ми доставя голямо удоволствие композирането на музика и освен тази програма, която написах за този дует, правя и по-различна авторска музика, която е без текст, в която гласът изпълнява малко по-различна функция, като инструмент и въобще всички тези посоки на мен са ми страшно интересни и ми дадоха да разбера, че определено искам да се развивам като композитор, освен като изпълнител", коментира Петър.
В момента той учи в Барселона в Испания и следващите години ще се концентрира върху това да се образова музикално. Вилизар също е насочил поглед към учението. След българската музикална академия, наесен ще отпътува към Рим, Италия, където ще изкара магистратура като Еразъм-студент.
повече може да чуете в звуковия файл
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478