Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 70 процента от учителите са готови на протести, ако не си увеличат парите за сектора

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

| Интервю
2
Юлиян Петров
Снимка: podkrepa.bg

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на средства и заплати, очевидно обещанията отново няма да се случат. Това коментира в ефира на Радио Кърджали председателят на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров“.

При многобройните срещи в регионите в страната на синдикалистите станало ясно, че се е натрупало напрежение сред учителите, включително заради излъганите очаквания за повишаване на възнагражденията. Направено е проучване, откъдето става ясно, че „77 процента от учителите и участниците в изследването са готови да стачкуват, а над 50 процента са тези, които са за ефективна стачка“, посочи синдикалистът.

Обсъжданите варианти за протести са различни, като се започне от ефективна стачка и се стигне до незавършен първи срок, допълни той. „Надяваме се да не се стигне дотам. Надяваме се на поне малко разум в политическите партии, от които зависи това да се случи. … В крайна сметка ни се иска партиите да се обединят по темата образование. Да помислим как работи един учител, колко му е трудно да създава образование и качество в днешни времена и всъщност по някакъв начин да отвеем това усещане за високи учителски заплати, нещо, което твърде не е вярно, защото средна брутна заплата за бранша е една цифра, а началната заплата от 1445 лв. за един млад учител е нещо реално, което младите учители, които решили да станат такива, получават и много от тях не решават да останат в системата. Над 75 процента не остават през първите три години. Пенсионерите стават все повече и със сигурност скоро ще имаме празни класни стаи“, коментира д-р Петров.

Пенсионери са между 10 и 15 процента сред учителите и школските директори, като това се оформя като трайна тенденция в последните години. И сега трудно се осигуряват преподаващи за някои учебни дисциплини, а ако не се повишат заплатите ще стане още по-трудно, обясни синдикалистът. „Все по-трудно ще става, ако не променим това, което трябва. И заплати, но и куп други неща трябва да се променят по отношение на работата на учителя“, допълни той. Сред проблемите посочи допълнителните, несвойствени за работата им ангажименти, с които са натоварени учителите, също трудното партниране с родителите, неспазването на училищния правилник, агресията в час, липсата и невъзможността да се градят ценности в училище – все причини, които не задържат младите учители в клас. „Това води до едни ученици, които стават граждани с недотам добра ценностна система, с усещане, че могат да не спазват законите и всичко в света е като училищния правилник – наужким, което ни харесва спазваме, другото го критикуваме и преминаваме нататък, но така няма как“, категоричен беше д-р Петров.

Трябва да се промени и отношението и уважението към учителите. „Не мисля, че учителят трябва да се чувства нескромно или като един човек, който иска повече от това, което му се полага“, каза още той. По думите му учителите са едни от най-скромните хора у нас, а и правят безкрайно много компромиси със себе си, със семейството и личния си живот, със здравето си заради работата, счита синдикалистът. „Надявам се това да го разберат българското общество и да проумеят нещо много важно, че образованието в България не е социална услуга. То е висше благо, но се постига с труд“, подчерта д-р Петров.

Засега синдикалистите не посочват конкретна дата за протести, но заявяват готовността си за такива. До седмица – две ще стане ясно дали ще преминат към реални действия.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Павел Павлов

Павел Павлов: Забраната на вейповете е недостатъчна и неефективна мярка

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху дилърите на дрога. Това е една от новините след проведения преди ден Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и лекари.  Забраната на вейповете беше приета на първо четене в парламента,..

публикувано на 20.02.25 в 18:37

Високите цени във веригите са в ущърб на българския потребител, смятат от "Системата ни убива"

Вторият бойкот на хранителните вериги на 20 февруари заради високите цени е с акцент да не се пазарува единствено от търговските вериги. Организаторите призоваха потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които ежедневно са мачкани от веригите. Ефектът от първия, който се проведе на 13 февруари, е добър, отчете Нели..

публикувано на 20.02.25 в 16:49

Приемът в детските градини в Кърджали започва на 1 април

Приемът в детските градини и яслените групи в Кърджали ще започне на 1 април, а не както беше досега - от първи март, и ще продължи само един месец - до последния работен ден на април, съобщиха от общинската администрация в Кърджали. Това е една от промените в Наредбата за записване, отписване и преместване на децата от детските градини, яслените..

публикувано на 20.02.25 в 16:11

платена публикация
За шеста година Фонд за подкрепа на бизнеса в Крумовград финансира проекти

Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град.  "Обявили сме, че Фондът..

обновено на 18.02.25 в 17:39

Антоанета Василева: Бум на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа, само за година те са достигнали 1 750 000

Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..

публикувано на 18.02.25 в 17:34

Благотворителен турнир "Да помогнем на Арджан" ще се проведе в Кърджали

Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..

публикувано на 18.02.25 в 10:23
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00