Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 70 процента от учителите са готови на протести, ако не си увеличат парите за сектора

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

| Интервю
2
Юлиян Петров
Снимка: podkrepa.bg

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на средства и заплати, очевидно обещанията отново няма да се случат. Това коментира в ефира на Радио Кърджали председателят на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров“.

При многобройните срещи в регионите в страната на синдикалистите станало ясно, че се е натрупало напрежение сред учителите, включително заради излъганите очаквания за повишаване на възнагражденията. Направено е проучване, откъдето става ясно, че „77 процента от учителите и участниците в изследването са готови да стачкуват, а над 50 процента са тези, които са за ефективна стачка“, посочи синдикалистът.

Обсъжданите варианти за протести са различни, като се започне от ефективна стачка и се стигне до незавършен първи срок, допълни той. „Надяваме се да не се стигне дотам. Надяваме се на поне малко разум в политическите партии, от които зависи това да се случи. … В крайна сметка ни се иска партиите да се обединят по темата образование. Да помислим как работи един учител, колко му е трудно да създава образование и качество в днешни времена и всъщност по някакъв начин да отвеем това усещане за високи учителски заплати, нещо, което твърде не е вярно, защото средна брутна заплата за бранша е една цифра, а началната заплата от 1445 лв. за един млад учител е нещо реално, което младите учители, които решили да станат такива, получават и много от тях не решават да останат в системата. Над 75 процента не остават през първите три години. Пенсионерите стават все повече и със сигурност скоро ще имаме празни класни стаи“, коментира д-р Петров.

Пенсионери са между 10 и 15 процента сред учителите и школските директори, като това се оформя като трайна тенденция в последните години. И сега трудно се осигуряват преподаващи за някои учебни дисциплини, а ако не се повишат заплатите ще стане още по-трудно, обясни синдикалистът. „Все по-трудно ще става, ако не променим това, което трябва. И заплати, но и куп други неща трябва да се променят по отношение на работата на учителя“, допълни той. Сред проблемите посочи допълнителните, несвойствени за работата им ангажименти, с които са натоварени учителите, също трудното партниране с родителите, неспазването на училищния правилник, агресията в час, липсата и невъзможността да се градят ценности в училище – все причини, които не задържат младите учители в клас. „Това води до едни ученици, които стават граждани с недотам добра ценностна система, с усещане, че могат да не спазват законите и всичко в света е като училищния правилник – наужким, което ни харесва спазваме, другото го критикуваме и преминаваме нататък, но така няма как“, категоричен беше д-р Петров.

Трябва да се промени и отношението и уважението към учителите. „Не мисля, че учителят трябва да се чувства нескромно или като един човек, който иска повече от това, което му се полага“, каза още той. По думите му учителите са едни от най-скромните хора у нас, а и правят безкрайно много компромиси със себе си, със семейството и личния си живот, със здравето си заради работата, счита синдикалистът. „Надявам се това да го разберат българското общество и да проумеят нещо много важно, че образованието в България не е социална услуга. То е висше благо, но се постига с труд“, подчерта д-р Петров.

Засега синдикалистите не посочват конкретна дата за протести, но заявяват готовността си за такива. До седмица – две ще стане ясно дали ще преминат към реални действия.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

ДПС-ДПС задържа властта: Защо партията отказа да напусне управлението?

След последното заседание на Демокрация, права и свободи (ДПС-ДПС), в което участваха и областните председатели, стана ясно, че партията няма да оттегли подкрепата си за правителството. Това означава, че ДПС-ДПС няма да подкрепи и вота на недоверие, който ще се гласува днес. Въпреки напрежението в управляващото мнозинство и сигналите, че подписаното..

публикувано на 03.04.25 в 12:10
Иво Инджов

Иво Инджов: Вотът на недоверие няма да успее

Предстоящият вот на недоверие в България не се очаква да успее, тъй като в него участват три партии, които са се утвърдили като популистки или прокремълски, заяви в ефира на Радио Кърджали политологът доц. Иво Инджов.  Според него, въпреки това, тези партии имат легитимното право да искат вот на недоверие.  Гласуват вота на недоверие към..

публикувано на 03.04.25 в 11:55
Добромир Добрев в момент, в който пуска черен лешояд в адаптационната волиера

Още осем черни лешояда ще полетят над Източните Родопи до края на април

Осем черни лешояди ще бъдат пуснати на свобода в небето над Източните Родопи до края на този месец. Шест от птиците бяха докарани от Испания през август миналата година, а другите две са спасени от природозащитни организации в Турция и Гърция и докарани в България. В момента всички се намират във волиерата край Маджарово, където се адаптират..

публикувано на 02.04.25 в 17:04

Пътен експерт: Част от тежките катастрофи са причинени от лоша инфраструктура

ТОЛ-системата може да бъде лесно манипулирана, коментират от Европейския център за транспортни политики . Пътният експерт Диана Русинова направи експеримент, при който за един и същ лек автомобил със закупена годишна винетка закупи втора за тежкотоварен автомобил клас евро 4. Системата не е отчела очевидното разминаване. Така са губят пари..

публикувано на 02.04.25 в 12:50

Христо Станчев: Хуморът е корекция на живота

В деня на шегата с писателя хуморист Христо Станчев търсим отговори на въпросите смешен ли е животът днес и къде да търсим веселото и забавното в забързаното всекидневие.  "Първи април е  празник на душата, на творческото вдъхновение, на жизнено необходимите корекции в живота. Големите неща в България се коригират в житейски план чрез..

публикувано на 01.04.25 в 15:41
Люпчо Куртелов

Държавата в Северна Македония обяви война на корупцията, да видим доколко сериозно

Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..

публикувано на 27.03.25 в 22:06
Комисар Сергей Заимов

Забранено е паленето на огън на открито в пожароопасния сезон

Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..

публикувано на 27.03.25 в 15:16