Празнично тържество по случай Международния ден на ромите се проведе в СУ "Найден Геров" в Пловдив. Ученици от началния курс танцуваха, пяха и изнесоха истинско представление пред родители и жители на квартала.Облечени в народни носии малчуганите спечелиха ръкопляскания и одобрителните възгласи на своите близки, които бяха препълнили коридора на училището. В учебното заведение няма голяма зала, дори физкултурен салон и именно по проекта ще бъдат изградени, обясни директорът Емил Начев
Събитието днес е част от дейностите по проект „Всички заедно – за по-добро образование и здраве“, реализиран от Община Пловдив по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички) с финансовата подкрепа на Българо-швейцарска програма за сътрудничество. Проектът е на обща стойност 1 077 495 лева и има за цел образователната и здравна интеграция на ромите и други уязвими групи, живеещи на територията на кв. Столипиново в Пловдив, както и в град Куклен.
Като част от проектните дейности е планирано строителство на Образователен център в двора на двете училища „Найден Геров“ и „Кирил Нектариев“. Там ще се провеждат разнообразни извънкласни дейности, които имат за цел да се намали броят на отпадащите ученици от малцинствен произход. Според директорът се работи непрекъснато с ромските семейства. В училището от февруари е започнало обучение на възрастни неграмотни роми по програмата "Нов шанс към успех" и към нея има голям интерес, обясни Емил Начев.
Три поколения в едно семейство учат при нас. Дядото е в 12-ти клас, дъщеря му е във втори клас, а внучката е в първи клас. Най-добрият ни ученик е Йордан, който е първи клас. Синът му е трети. Търсещите нов шанс за успехи са уникални със своята съдба, като най-често те не са се образовали по социални причини, разказа директорът.
Над 60 души от района на възраст от 18 до 55 г. се възползват от предоставената възможност и имат шанса да получат документ за завършена начална образователна степен.
Репортаж от празника може да чуете в прикачения звуков файл.
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..