Бившият кмет и настоящ свещеник Димитър Михайлов стана почетен гражданин на Смолян. На 70 години.
Започва професиналния си живот като музеен специалист, а през 90-те става първия демократично избран кмет на родопския град. През 2006-та е ръкоположен за свещеник и организира строителството на храма "Свети Висарион Смоленски", където служи и до днес. Автор е и на много книги.
Колкото и да скромен да е един човек, не може да не се зарадва на гражданското отношение и оценката за стореното през годнините. Така отец Димитър коментира връченото му от кмета Николай Мелемов отличие "Почетен гражданин на Смолян".
Михайлов определи своята работа в управлението, като много по-трудна от тази в църквата. През мандата му от 1991-ва до 1995-та година има значителен принос в развитието на града и общината в първите години на прехода. Отбеляза, че при Великото народно събрание е имало много закони и наредби, които е трябвало да се спазват и е работил по времето на пет правителства. Тъкмо свикнахме с някои министри и взеха да ги сменят, отбеляза бившият кмет и настоящ свещеник.
За вярата отец Димитър говори по различен начин. Свещеникът всеки ден работи с хората - кръщенета, венчавки, погребения. Той отбеляза, че в тази работа трябва да си прям към хората, благочестив и най-важното - да се опитва да разговаря с тях. Спред него липсата на вероучение в училищата е показателна за дефицита на уважение към родителите.
Хората забравиха да си прощават, да постъпват един към друг с уважение, каза още свещеникът.
С него разговаря Неда Велкова. Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..