Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората забравиха да си прощават и да се уважават

| обновено на 30.10.18 в 16:35

Бившият кмет и настоящ свещеник Димитър Михайлов стана почетен гражданин на Смолян. На 70 години. 

Започва професиналния си живот като музеен специалист,  а през 90-те става първия демократично избран кмет на родопския град. През 2006-та е ръкоположен за свещеник и организира строителството на храма "Свети Висарион Смоленски", където служи и до днес. Автор е и на много книги. 

Колкото и да скромен да е един човек, не може да не се зарадва на гражданското отношение и оценката за стореното през годнините. Така отец Димитър коментира връченото му от кмета Николай Мелемов отличие "Почетен гражданин на Смолян". 

Михайлов определи своята работа в управлението, като много по-трудна от тази в църквата. През мандата му от 1991-ва  до 1995-та  година има значителен принос в развитието на града и общината в първите години на прехода. Отбеляза, че при Великото народно събрание е имало много закони и наредби, които е трябвало да се спазват и е работил по времето на пет правителства. Тъкмо свикнахме с някои министри и взеха да ги сменят, отбеляза бившият кмет и настоящ свещеник. 

За вярата отец Димитър говори по различен начин. Свещеникът всеки ден работи с хората - кръщенета, венчавки, погребения. Той отбеляза, че в тази работа трябва да си прям към хората, благочестив и най-важното - да се опитва да разговаря с тях. Спред него липсата на вероучение в училищата е показателна за дефицита на уважение към родителите. 

Хората забравиха да си прощават, да постъпват един към друг с уважение, каза още свещеникът. 

С него разговаря Неда Велкова. Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29

От края на септември можем да се ваксинираме и за КОВИД, и за грип

На прага на есента в региона върлува предимно КОВИД, който напук на твърденията, че протича леко, въобще не е така. Пациентите се оплакват от силно главоболие, много силни болки в гърлото. Хубавото е, че продължава около 5 дни, обясни  д-р Костадин Сотиров , председател на Регионалната колегия на общопрактикуващите лекари в Пловдив.  Типичните..

публикувано на 12.09.24 в 10:09

Е-системата за автобусите е готова, от общината зависи стартът й

Нямаше технически проблеми по автобусна линия 25, в която пилотно стартира електронната система за таксуване в градския транспорт. Десетки граждани вчера са закупили билетчето си с банкова карта, съобщи управителят на фирмата-изпълнител "ТИКСИ" Николай Недялков. "Най- вероятно е вид любопитство, за да видят хората как работи системата. Очакваме с..

обновено на 11.09.24 в 11:24

Правилата на училищно ниво са най-доброто решение

Предложението на синдикат „Образование" към КТ“Подкрепа“ с промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, родителите да подписват договор с учебните заведения, че децата им няма да използват мобилните си телефони в учебните часове предизвика обществения интерес и коментари.  За програма "Точно днес“ директорът на СУ „Черноризец..

публикувано на 11.09.24 в 11:21