22 април е Денят на Земята. Всяка година организацията Международна мрежа за Деня на Земята се фокусира върху актуална тема, свързана с опазването на планетата. Мотото на кампанията тази година е „Да защитим изчезващите видове“.
Консултантът по обществено развитие Боян Рашев смята, че мисията не е невъзможна, особено ако всички хора осъзнаят това.
Ежедневният избор на хората ще гарантира подобряването на въздуха – да не караме скапана кола и да не се топлим на дърва и въглища, ако можем да си го позволим.
Според него в екологията има много интереси и смислените тези се изкривяват политически. До преди 5-6 години дизеловите автомобили се подкрепяха, защото имат по- ниски въглеродни емисии. Сега махалото стигна до другата крайност, а това е безумие. Това, което прави Европа е самоубийствено за големите автомобилни компании.
Човечеството е преживяло страшно много предсказания за края, казва още Рашев и определя подобни хипотези като "малко глупави". Истината е, че Земята има страшно много ресурси, човечеството ги използва все повече, но също така все повече успява да намира и да създава. Колкото повече хора има в момента, толкова по- добра е ресурсната обезпеченост. От друга страна качеството на околната среда се подобрява, въздухът става все по- чист, особено в сравнение с 80-те години, но тогава не сме му обръщали внимание.
Мнението на експерта е, че за климата не може да бъде постигнато единство, защото при наличната енергийна система икономическият ръст е функция на въглеродните емисии. Чистотата на въздуха и въглеродните емисии нямат абсолютно нищо общо. Въглеродните емисии са високи там, където имаме чиста околна среда, т.е. в богатите държави. Да дишаш чист въздух и да пиеш чиста вода е възможно в богатите страни. Със споразумението за климата Европа се самоубива, защото се ограничава едностранно.
Боян Рашев е убеден, че опазването на околната среда не означава намаление на въглеродните емисии. Планетата няма предизвикателства, хората имат предизвикателства за чиста околна среда. Чистата околна среда е луксозна стока и не е за всеки.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..