Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строгите мерки гарантират рязко ограничаване на вируса

Законът ще помогне за възстановяване на българската икономика

В петия ден на извънредното положение заради коронавируса у нас, за извънредните уроци днес и след утре ще говорим в предаването "Ден след ден". От депутата Хамид Хамид - какви законодателни мерки приема Парламентът във връзка с извънредното положение, кого ще подпомогнат те и достатъчни ли са за предотвратяване на криза в икономиката ни. Ще запази ли баланс между строгост и права Законът за мерките за извънредното положение, който се обсъжда днес? Говори заместник председателят на правната комисия в НС Хамид Хамид.

Според Хамид най-важно е приемане на целия закон. Всички мерки са насочени към здравето на българите, ние подкрепихме законопроекта, защото смятаме, че мерките са важни. Искаме обаче тези мерки да са малко по-строги, каза още Хамид. 

Точно за да опазим здравето на гражданите се налагат рестрикции, но те вече се разбират и приемат, посочи още Хамид. Той открои на първо място грижата за работните места, онази мярка, която ще позволи на работодателите да не съкращават свои работници. 

Разширяване на правомощията на Българската банка за развитие, където ще се гарантират по-гъвкави кредити до работодателите. Самата банка ще прави интервенции до търговски дружества, и там където фирмите изпитват трудности - тези заеми ще се предоставят безлихвено. Това са едни добри мерки, а дали ще ни стигат 500 млн. лева ще се види в следващите дни. Никой не може да каже кога ще си отиде COVID-19.

Колкото по-строги са рестрикциите, толкова по - кратък ще е срокът на кризата, смята още Хамид Хамид. 

Той каза още: Ние ще подкрепим увеличаване на санкциите към несъвестните граждани. Ако медиците решават да не окажат помощ към пациентите, то в момента ще трябва мислим не за санкции към тях, а за форми за поощряване. Освен ръкопляскания, то държавата трябва да им осигури финансова подкрепа. Държавната обаче ще се справи в тази посока, има гласувани 1 000 лева за всички на първа линия.

Трябва да държим в добро състояние онези предприятия от нашата икономиката, които са от стратегическо важно значение. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11