Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управлението на кризата с пандемията е неадекватно


Правителството прие  план за управление на пандемията. Здравният министър обяви, че от новата  година започва ваксинацията на населението у нас срещу Ковид-19.  

Предвид продължаващата вече девети месец официално обявена пандемия, как се управлява тя у нас? Какво зрънце в броеницата е този план?

Тази криза не се управлява и това е очевидно, поне в политическо измерение – смята доц. Йордан Дойков, преподавател в Университета по Библиотекознание и информационни технологии, автор на лекционен курс по управление на кризи. 

„Връзката между здравеопазване  - политика е негативна. Политиката е първопричина и виновник за пръв път в човешката история да имаме политическо използване на здравен проблем и здравен инструментариум за определени политически цели. При това не само в България, но и по света.  У нас обаче - не може на 8-9 месец от проблема тепърва да се инициира някакъв план за действие, в случая от 1 до 21 декември.“

Име няколко характеристики за явлението криза и от тях се изхожда при конструирането на процеса за нейното  управление. Една от тях необходимостта от бърза реакция, което включва изготвянето на план за действие.  

Във всяка криза има дефицит на време. Явленията стрес и паника сред населението също са компоненти на кризата. Всичко това трябва да се отчита навреме, за да се конструират навреме управленски действия. Това управляващите не направиха, коментира доц. Йордан Дойков.   Ние и до момента не можем да се ориентираме в ситуацията. В момента властват  паника и страх, което пречи да се вземат правилни решения, добави той. 

„Мисля, че Методът на управление на кризата е тотално сгрешен. Ако нямаме изходните данни за цялостната обстановка, няма как да създадем планове за реакция“ – смята доц. Дойков.  

По думите му, голяма част от меркита са такива, които не могат да убедят населението, у нас и в чужбина, че са адекватни на ситуацията, че са в полза на гражданите.

От гледна точка точка на ваксинацията, трябва ясно и категорично властите да уведомят обществото каква ще е ваксината, какви са полезностите и най-вече - политическата гаранция на българското правителство за тяхната абсолютна здарословност и полезност за населението.

Противодействието на тази здравна криза у нас не е адекватно от гледна точка интересите на обществото, но в рамките на сегашното държавно управление не вярвам  да има някакво „преобръщане“, прогнозира експертът.

Здравеопазването не може и бива да се ръководи от политически цвят и предпочитания, защото това е здравето на българската нация, категоричен е доц. Йордан Дойков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици:  "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53