Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените сертификати са отворена тема с неясен резултат

Адв. Калина Михайлова
Снимка: Личен архив

Решението за въвеждане на зелени сертификати трябва да се взема при кумулативно тълкуване на всички факти и обстоятелства в тази епидемична обстановка. 

Трябва да се има пред вид не само нарасналият брой на заразените и хоспитализираните. Следва да се преценява броят на отказалите ваксинация и причините за това, както и броят на ваксинираните в отделните сектори и дали в тях би било разумно да се въведе зелен сертификат. Важен е и броят на преболедувалите - число, с което ние като общество никога не сме били запознати. 

Това коментира пред Радио Пловдив адвокат Калина Михайлова, специалист по медицинско право.

У нас зелените сертификати биха били доста интересен подход пред вид наличието на едва 20% ваксинирани лица. Следва естественото заключение - всеки друг, който не се е подложил на ваксинация, или всеки един от тези 80% следва или да се тестува всеки път преди да посети дадено обществено заведение или обект, или пък да си извади сертификат, ако е преболедувал COVID-19. 

Липсва информация

Нямаме единна статистика, от която да бъде ясно колко лица у нас са преболедували и все още такива сертификати биха били валидни спрямо тях, тъй като те са с определен период на валидност 180 дни след преболедували, считано от деня на диагностицирането.  

Михайлова посочи, че има много гранични хипотези, в които няма реална статистика на преболедувалите, за да е ясно например, колко от тези хора биха могли да си вземат зелен сертификат за прекаран коронавирус. 

Преди ограниченията

Картината би следвало да се разгледа в общ план. Сега нямаме конкретна информация какъв процент от хората, работещи в  образователния сектор или в сферата на здравеопазването са ваксинирани. 

Затова не сме наясно каква щета може да доведе въвеждането на мярка като зелен сертификат

Защото това може да осуети предоставянето на медицинска помощ. Редица от лекарите или от средния медицински персонал също не са ваксинирани. В такъв случай за тях става невъзможно посещаването на работното им място и осъществяването на медицинска грижа спрямо болните. Ще изпаднем в ситуация, в която ще имаме недостатъчност на медицински кадри, които да предоставят медицинска услуга във време на епидемична обстановка. 

По същия начин ще се наблюдава и едно изключително дистанционно осъществяване на образователната дейност доколкото голям процент от учителите също не са ваксинирани. 

Няма данни колко точно са ваксинирани, какъв процент и какви негативни последици може да доведе въвеждането на зелен сертификат, предупреди Калина Михайлова. 

Заради многото неизвестни към момента остават много отворени теми с много неясна ефективност относно въвеждането на зелен сертификат, подчерта специалистът по медицинско право.

Алтернативите 

PCR или антигенен тест са посочените алтернативи на зеления сертификат. PCR-ът трябва да бъде направен до 72 часа преди влизането в конкретния обект или на конкретното мероприятие. При антигенния тест времето е по - кратко - до 48 часа преди конкретното посещение. 

Фалшификатите

Винаги съществува възможността да се подходи криминогенно към дадено правило и то да бъде нарушено. Свидетели сме, че има в продажба сертификати за ваксинация, които са недостоверни и неистинни. 

Съществува рискът да бъдат издадени сертификати и за отрицателен резултат след тестване, както и такива за преболедуване. Тези рискове са налице. 

Контролът

Не са въведени мерки за ограничаването или за потвърждаването на конкретното провеждане на контрол спрямо документите. 

Не би следвало органите на МВР да имат право да проследяват бланката доколкото в нея се съдържат данни, които към момента не са предоставени в компетенциите на органите на МВР. 

Единствено компетентни за контрол все още са органите в системата на здравеопазването у нас. До зеления сертификат не всеки има достъп и този достъп да е законосъобразен. 

Представителите на РЗИ имат право да проверят зеления сертификат, тъй като те са контролният орган за спазване на противоепидемичните мерки, въведени у нас. 

В случай че има овластяване - било то и чрез административен акт на здравното министерство, както се случва напоследък, ако МЗ или РЗИ-та издадат заповед за въвеждането на противоепидемични мерки, следва да се посочи и кои лица да бъдат отговорни за контрола по спазването на тези мерки.

Интервюто на Иванка Петкова с адвокат Калина Михайлова е в звуковия фал.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12