Решението за въвеждане на зелени сертификати трябва да се взема при кумулативно тълкуване на всички факти и обстоятелства в тази епидемична обстановка.
Трябва да се има пред вид не само нарасналият брой на заразените и хоспитализираните. Следва да се преценява броят на отказалите ваксинация и причините за това, както и броят на ваксинираните в отделните сектори и дали в тях би било разумно да се въведе зелен сертификат. Важен е и броят на преболедувалите - число, с което ние като общество никога не сме били запознати.
Това коментира пред Радио Пловдив адвокат Калина Михайлова, специалист по медицинско право.
У нас зелените сертификати биха били доста интересен подход пред вид наличието на едва 20% ваксинирани лица. Следва естественото заключение - всеки друг, който не се е подложил на ваксинация, или всеки един от тези 80% следва или да се тестува всеки път преди да посети дадено обществено заведение или обект, или пък да си извади сертификат, ако е преболедувал COVID-19.
Липсва информация
Нямаме единна статистика, от която да бъде ясно колко лица у нас са преболедували и все още такива сертификати биха били валидни спрямо тях, тъй като те са с определен период на валидност 180 дни след преболедували, считано от деня на диагностицирането.
Михайлова посочи, че има много гранични хипотези, в които няма реална статистика на преболедувалите, за да е ясно например, колко от тези хора биха могли да си вземат зелен сертификат за прекаран коронавирус.
Преди ограниченията
Картината би следвало да се разгледа в общ план. Сега нямаме конкретна информация какъв процент от хората, работещи в образователния сектор или в сферата на здравеопазването са ваксинирани.
Затова не сме наясно каква щета може да доведе въвеждането на мярка като зелен сертификат.
Защото това може да осуети предоставянето на медицинска помощ. Редица от лекарите или от средния медицински персонал също не са ваксинирани. В такъв случай за тях става невъзможно посещаването на работното им място и осъществяването на медицинска грижа спрямо болните. Ще изпаднем в ситуация, в която ще имаме недостатъчност на медицински кадри, които да предоставят медицинска услуга във време на епидемична обстановка.По същия начин ще се наблюдава и едно изключително дистанционно осъществяване на образователната дейност доколкото голям процент от учителите също не са ваксинирани.
Няма данни колко точно са ваксинирани, какъв процент и какви негативни последици може да доведе въвеждането на зелен сертификат, предупреди Калина Михайлова.
Заради многото неизвестни към момента остават много отворени теми с много неясна ефективност относно въвеждането на зелен сертификат, подчерта специалистът по медицинско право.
Алтернативите
PCR или антигенен тест са посочените алтернативи на зеления сертификат. PCR-ът трябва да бъде направен до 72 часа преди влизането в конкретния обект или на конкретното мероприятие. При антигенния тест времето е по - кратко - до 48 часа преди конкретното посещение.
Фалшификатите
Винаги съществува възможността да се подходи криминогенно към дадено правило и то да бъде нарушено. Свидетели сме, че има в продажба сертификати за ваксинация, които са недостоверни и неистинни.
Съществува рискът да бъдат издадени сертификати и за отрицателен резултат след тестване, както и такива за преболедуване. Тези рискове са налице.
Контролът
Не са въведени мерки за ограничаването или за потвърждаването на конкретното провеждане на контрол спрямо документите.
Не би следвало органите на МВР да имат право да проследяват бланката доколкото в нея се съдържат данни, които към момента не са предоставени в компетенциите на органите на МВР.
Единствено компетентни за контрол все още са органите в системата на здравеопазването у нас. До зеления сертификат не всеки има достъп и този достъп да е законосъобразен.
Представителите на РЗИ имат право да проверят зеления сертификат, тъй като те са контролният орган за спазване на противоепидемичните мерки, въведени у нас.
В случай че има овластяване - било то и чрез административен акт на здравното министерство, както се случва напоследък, ако МЗ или РЗИ-та издадат заповед за въвеждането на противоепидемични мерки, следва да се посочи и кои лица да бъдат отговорни за контрола по спазването на тези мерки.
Интервюто на Иванка Петкова с адвокат Калина Михайлова е в звуковия фал.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..