Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуване във времето в "Долината на тракийските царе"

Снимка: БТА

Археологическият комплекс “Долината на тракийските царе” в град Шипка днес ще официално отваря врати.  

"Той е първият по рода си в страната, а целта му е да представи в пълнота и да развие тракийската култура и изкуство в района на Казанлък", каза Галина Стоянова, кмет на общината.

В комплекса има изградена централна сграда, в която са поставени восъчните фигури на тракийските цар, царица, виночерпец и воин, създадени по подобие на стенописите в казанлъшката Тракийска гробница. Там посетителите ще могат да си направят снимки с тях, облечени в типичните за епохата дрехи. 

Други атракции представляват тронната зала на двореца в античния град "Севтополис", холограмния екскурзовод, визуализиращ тракийски владетел, който посреща посетителите и разказва за Долината на тракийските царе, игрите чрез триизмерна виртуална реалност. 

В непосредствена близост до комплекса се намират гробниците "Грифони", "Хелвеция", "Голяма Косматка", "Оструша" и "Шушманец".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Рождество Богородично" – Палѝгодèн пази завещаното от св. апостол Павел

След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..

публикувано на 08.09.24 в 05:20

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45
Проф. Иван Илчев

Величието на Съединението и последиците от съединисткия синдром

На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..

публикувано на 06.09.24 в 07:15