Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуване във времето в "Долината на тракийските царе"

Снимка: БТА

Археологическият комплекс “Долината на тракийските царе” в град Шипка днес ще официално отваря врати.  

"Той е първият по рода си в страната, а целта му е да представи в пълнота и да развие тракийската култура и изкуство в района на Казанлък", каза Галина Стоянова, кмет на общината.

В комплекса има изградена централна сграда, в която са поставени восъчните фигури на тракийските цар, царица, виночерпец и воин, създадени по подобие на стенописите в казанлъшката Тракийска гробница. Там посетителите ще могат да си направят снимки с тях, облечени в типичните за епохата дрехи. 

Други атракции представляват тронната зала на двореца в античния град "Севтополис", холограмния екскурзовод, визуализиращ тракийски владетел, който посреща посетителите и разказва за Долината на тракийските царе, игрите чрез триизмерна виртуална реалност. 

В непосредствена близост до комплекса се намират гробниците "Грифони", "Хелвеция", "Голяма Косматка", "Оструша" и "Шушманец".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нимфеум от I-II век проучват археолозите в "Аква Калиде" край Бургас

Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите..

публикувано на 27.08.24 в 18:48
Паметникът на свободата

Честваме 90 г. от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка

На днешния ден преди 90 години е извършено освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка. Той е издигнат в памет на загиналите герои на отбраняваното място по време на Шипченската битка, около което са се провели решаващите боеве за..

публикувано на 26.08.24 в 06:00

Софийски потайности: Съдбата на Наум Торбов – архитекта на столичните Хали

След Освобождението на България от османско владичество в обявената през 1879 г. нова българска столица София се стичат архитекти от Европа, за да ѝ придадат модерен облик и функционална организация. Сред тях завинаги в архитектурната история на..

публикувано на 21.08.24 в 11:45