Археологическият комплекс “Долината на тракийските царе” в град Шипка днес ще официално отваря врати.
"Той е първият по рода си в страната, а целта му е да представи в пълнота и да развие тракийската култура и изкуство в района на Казанлък", каза Галина Стоянова, кмет на общината.
В комплекса има изградена централна сграда, в която са поставени восъчните фигури на тракийските цар, царица, виночерпец и воин, създадени по подобие на стенописите в казанлъшката Тракийска гробница. Там посетителите ще могат да си направят снимки с тях, облечени в типичните за епохата дрехи.
Други атракции представляват тронната зала на двореца в античния град "Севтополис", холограмния екскурзовод, визуализиращ тракийски владетел, който посреща посетителите и разказва за Долината на тракийските царе, игрите чрез триизмерна виртуална реалност.
В непосредствена близост до комплекса се намират гробниците "Грифони", "Хелвеция", "Голяма Косматка", "Оструша" и "Шушманец".Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..