Между 25 ноември и 14 декември в столицата ще се проведе Второто издание на „Софийския международен литературен фестивал”. Негов фокус тази година е литературата от Скандинавския север.
Многообразни и вълнуващи със специфичния си стил, авторите от скандинавските страни заслужено стават все по-превеждани и се радват на нарастващ читателски интерес у нас. В рамките на Фестивала, българската публика за пръв път ще се срещне на живо с едни от най-награждаваните и превеждани писатели от Дания, Исландия, Норвегия, Финландия и Швеция, които гостуват специално за събитието. Работещи в разнообразие от жанрове, от детска до криминална литература, всички те са издавани на български език.
Сред гостите са Хенинг Верп (Норвегия), Софи Оксанен (Финладния), Курт Ауст (Норвегия), Торстайн Томсен (Дания), Сьоун - исландският поет, известен и с това, че е текстописец на Бьорк.
Стремежът е Фестивалът да се превърне в най-мащабния и престижен форум за литература в България. Сред новостите на второто издание е и специалната детска програма с различни работилници, както и филмовата програма, подготвена заедно с кино фестивала "Северно сияние".
Читателите от различни възрасти ще могат да се срещнат с любимите си български автори, а също така да присъстват на четения и дискусии с големите имена на скандинавската литература. Освен всичко, фестивалът е съпроводен и с партита, участие на различни музиканти като Гологан и Help me Jones, а също така ще може да се слуша съчетание на музика с поезия.
Повече за фестивала и подробностите от Ина Дублекова от Културна фондация А25, PR-ите на Фестивала.
Периодично е добре да си напомняме колко безкомпромисно и откровено може да бъде късометражното кино, особено в смутни времена, когато пред обществото ни назряват въпроси и предизвикателства, които със сигурност вещаят промени. “Тъй като от нас зависи в каква посока ще бъдат тези промени, поставяме тази блок-програма в отговор на актуалните процеси..
Международното триенале на сценичния плакат обяви конкурс за туристически плакат на България в партньорство с Министерството на туризма, Съюза на българските художници, Националната художествена академия и БТА. Целта е създаването на плакат, който в концентриран вид разкрива красотата на България и нейния положителен образ като примамлива..
Институтът GATE изготви Транспортен атлас на София , който показва натовареността на автомобилния трафик във времето и пространството. Разработката е дало на екип от учени с ръководител инж. д-р Лидия Лазарова-Витанова и състав Евгений Ширинян, Тереза Трендафилова и проф. Десислава Петрова-Антонова. Анализът на данните от края на..
Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата. Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и..
Семейството на младия писател Иво Христов, познат с творческия си талант и борбен дух, отправя отчаян призив към всички с големи сърца да подкрепят борбата му за живот. От години той се бори с рядкото и тежко заболяване – неврофиброматоза тип 2 и се нуждае от средства за скъпоструващо лечение. “Всички, които обичат моите любовни истории могат да си..
На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография". "Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който..