Без иновации и инвестиции е невъзможно да сме конкурентноспособни на глобалния пазар. Имаме нужда от добре функционираща система, която да гарантира възможности за бърз проход към производство и висока добавена стойност. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски по време на работна среща за предизвикателствата пред технологичното развитие на страната, организирана от Българската академия на науките. в нея участие взеха освен учени, така и представители на бизнеса и работодателските организации.
През 2014 г разходите за научно-изследователска дейност в България отбелязват ръст от 25,8%, надхвърляйки 650 млн.лв., а делът им от БВП също да бележи увеличение - от 0,64% през 2013 до 0,78% през 2014 г. Най-сериозен принос за това имат частните предприятия. И все пак процентът е твърде нисък, като до 2020 г. Министерството на икономиката очаква той да достигне 1,5% от БВП, но е нужно той да е поне 2-3%, заяви министър Божидар Лукарски.
Реалностите никак не са обнадеждаващи, коментира председателят на БАН акад.Стефан Воденичаров, който отбеляза, че пари за наука не се отпускат през последните 20 години, а средства се печелят благодарение на участие в проекти.
Чуйте повече от репортажа на Златина Йовкова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..