Най-голямата и завършена реформа е свързана с параметрите на пенсионната система, където по думите на Ивайло Калфин, се е работило открито и с преспектива за стабилна и трайна във времето пенсионна реформа. Той отчете като добре свършена работа и това, че са били приети еднодневните договори, а също - законът за равенството между мъжете и жените, промените в Закона за социално подпомагане и насърчаване на отговорното родителство, както и предотвратяване на източването на средства от социалната система.
Въпросът, по които е започнала работа, но не е довършена от екип на Ивайло Калфин, е подпомагането на раждаемостта. Напреднала е работата по новия Закон за социалните услуги, който преподрежда цялата социална система. Предстоят следващите етапи и затварянето на домове за деца без родителска грижа, както и първият етап от институционалната политика в грижата за възрастни хора. Ивайло Калфин посочи, че при желание ще съдейства на новия министър по тези теми.
Друг важен въпрос, по който е започнала работа, но предстои нейното развитие, е свръзан с националната политика за детските градини и яслите, които да бъдат максимално достъпни, включително с перспективите да станат безплатни.
Чуйте повече по темата от репортажа на Красимир Мартинов.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..