Проект на Агенцията по заетостта в помощ на родителите с деца, ненавършили 5-годишна възраст, ще им осигури детегледачи, на трудов договор и на пълно работно време. Срокът, в който могат да бъдат наети, е 18 месеца, като за това време ще им бъде осигурявано възнаграждение от минималната работна заплата и изплащани осигуровки, обясни пред Радио София Мария Петрова, началник отдел в Агенцията по заетостта.
Приемът на заявления за детегледачи ще продължи докато бъде достигнат броят на родителите, подали заявления за детегледач до крайния срок 31 октомври, или общо 2119.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Агенцията по заетостта е започнала разглеждането на подадените от родителите заявления. Одобрените ще имат възможност да изберат детегледач за детето си от съответното бюро по труда.
Мария Петрова обясни, че детегледачите трябва да отговарят на определени критерии - да нямат друга основна работа по трудов договор, но може и да са в пенсионна възраст, както и роднини на родителите и детето.
Набирането на кандидати за детегледачи продължава - желаещите могат да подават заявления във всички бюра по труда в страната, в работни дни между 8.30 и 17.00 часа. Към момента са подадени 1950 заявления.
Очакванията са с планираните средства - 20 млн. лв., да се осигури заплащане за 1500 родители. Ако остане финансов ресурс, ще бъдат подкрепени още родители.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..