Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мръсният въздух е сред основните причини за ХОББ

4
Снимка: Георги Корнейков, БНР
По повод Световния ден за борба с Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) - 16 ноември, специалисти и пациентски организации провеждат Национална информационна кампания „Дишам свободно". Началото бе дадено в Александровска болница с безплатно измерване на показателите на дишането. Целта е ранното откриване на болестта и навременното лечение.

В Европа болните от ХОББ са над 260 милиона души, 17 милиона -  не са диагностицирани и не се лекуват. У нас няма точни данни за заболеваемостта, тъй като все още не е изготвен регистър на болните от ХОББ.

При хроничната обструктивна белодробна болест се ограничава притокът на въздух до белите дробове, причинява възпаление и увреждане на белодробната тъкан и стеснение на дихателните пътища, заради което се затруднява дишането.

Сред основните фактори за поява на заболяването е тютюпушенето, посочи проф. Даниела Петрова, началник на Отделение по белодробни болести на Александровска болница.

Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите боледуващи от астма, алергия и ХОББ, посочи, че по данни на Европейската асоциация на страдащите от ХОББ от миналата година, заболяването вече е на второ място по смъртност в Европа. Основният метод за диагностика е измерването на показателите на дишането  - т. нар. спирометрия.

Лечението на ХОББ се определя строго индивидуално за всеки пациент. 75 до 100 процента от необходимите медикаменти се реимбурсират от НЗОК. Проблем за пациентите е достъпът до специалист, тъй като имат право на две посещения годишно при пулмолог. Проблем у нас е и достъпът до домашната кислородотерапия. 

Клиничният психолог д-р Мартин Николов посочи, че изключително важна за пациентите е прихологическата подкрепа.

Безплатните измервания в различните болници в страната се провеждат и днес в различни лечебни заведения в страната, консултации ще има и на 20 ноември.

Още за заболяването очаквайте в интервю с проф. Огнян Георгиев, началник на Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести в „Александровска“ и ръководител на Катедра по пропедевтика на вътрешните болести на МУ - София, в предаването "Часът на здравето" в събота след 11:00 часа.

Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Активните четящи хора са само 10% от българите

"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..

публикувано на 15.02.25 в 10:30
мария Тарашманова

Исках да имам списък с всички традиции, които се провеждат в България

Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" -  всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...

публикувано на 15.02.25 в 10:23

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40